Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Cinlerden korunma yolları, Cinlerden korunmak için neler yapılmalı?

Telekinezi ve parapsikoloji alanında derlenmiş, yazılmış makaleler.
Forum kuralları
Kaynak belirtilmeden eklenen tüm yazılardan ekleyen sorumludur.
Alıntı Yapılmadan Eklenen Tüm Yazılar Silinecektir.
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1451
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 331 kez
Teşekkür edildi: 799 kez

Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 02 Eyl, 12:39

Özellikle parapsikoloji ile ilgilenen ve bu alanda çalışmalar yapanları yakından ilgilendiren bir konu. Farklı konularda da dile getirmiştim 3. boyut dışına çıkmamıza veya yaklaşmamıza neden olan her türlü faaliyet aşağıda yazılı nedenler dışında onları bize olmasa da bizi onlara yaklaştırıyor.

Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları
Cinler de insanlar gibi Allah’a kul olarak yaratılan varlıklar. Fakat mahiyetleri biraz farklı. İnsanların bilinçaltında ‘korkulması gereken varlık’ olarak yer edinen bu mahlukatı ne kadar tanıyoruz?

Cinler, halk arasında yayılan rivayetlerden ötürü bilinçaltımızda genelde korkulması gereken varlıklar olarak yer edinir. Bu endişeyle onlara ‘cin’ demektense ‘üç harfli’ demeyi yeğleriz. Adını andığımızda yanı başımızda belireceklerine inanırız. Aslında bu varlıkların evlenmeleri, yemek yemeleri, ibadet etmeleri gibi insanlara benzeyen birçok özelliği var. Ancak aramızda ince bir fark var. Biz onları göremezken, onlar bizi görüp, etkileyebiliyor. Dolayısıyla sadece isimlerinin anıldığı yerde değil her yerde olabilirler. Yani cin değil, üç harfli diyerek sadece psikolojimizi rahatlatmış oluyoruz.

Hayli merak ettiğimiz bu varlıkları tanımak için ilahiyatçı yazar Dr. Mehmet Yavuz Şeker’in kapısını çalıyoruz. Şeker, her şeyden önce cinler âleminin varlığını kabul etmek gerektiğini hatırlatıyor. Zira, Kur’an-ı Kerim cinlerin varlığını bizlere haber veriyor. Peygamber Efendimiz’in insî ve cinnî âleme gönderilmesi de bize cinlerin varlığını ispat ediyor. Ancak Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) cinler âleminin de Nebi’si olmasına rağmen, bazı insanların esir alıp kullandığı gibi onları asla kullanmamış.

Cinlerin insanlara musallat olması konusunda Dr. Şeker, “Cinlerin âleminde müminler de var, kafirler de. Genelde kafir cinler insanlara musallat oluyor. Vücuda nüfuz ederek insanı sapkınlığa teşvik ediyorlar. Tabii bu olay Allah’ın izniyle gerçekleşiyor.” açıklamasını yapıyor.

Fakat zihnimizde hâlâ cinlerin ne şekilde musallat olduğuyla alakalı soru işaretleri kalıyor. Dr. Yavuz Şeker, cinlerin iki şekilde insanlara musallat olduğunu anlatıyor: İlki cinci hocalar. Kimileri, bu insanlara giderek, büyü-sihir yoluyla kafir cinleri başka insanlara musallat edebiliyor. Cinler, o kişiyi delirtebilir, karı-kocayı ayırabilir. Yalnız Şeker, bunu yapanın da yaptıranın da küfür gibi büyük bir günah işlediğini, ahiretlerini de tehlikeye attığını belirtiyor.

Cinler kendi iradeleriyle de bir insana musallat olabiliyor. Bunu ise daha çok mekân belirliyor. Çöplerin döküldüğü, köprü altı gibi ürperti duyduğumuz ve temiz olmayan yerlerde dikkatli olmak hatta mecburiyet dışında oralarda bulunmamak gerekiyor.

Üç harfliler hakkında merak edilen bir diğer husus, fizikî görünümleri. Cinlerin mahiyeti ile ilgili Kur’an-ı Kerim, Rahman Sûresi 15. ayette bizlere şu bilgiyi veriyor: “(Allah) Cini de yalın bir ateşten yarattı.” Fakat bu ateşin mahiyeti hakkında sınırlı bilgiye sahibiz. Mehmet Yavuz Şeker, “İnsan da topraktan yaratılmış. Ancak insan yaşarken toprak görüntüsünde değil. Dolayısıyla cinleri tasvir ederken ateşten bir şey hayal etmek doğru olmayabilir.” diyerek, aslında onları hayal etmemizin imkânsızlığını ifade ediyor.

CİNLERİN İNSANLARA BENZEYEN YÖNLERİ

Cinler birçok yönüyle insanlara benziyor. Örneğin, Allah’a ibadet ve kullukta bizim gibi mükellefler. Allah (cc), Zariyat Sûresi 56. ayette, “Cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyuruyor. Dolayısıyla onlar da bizler gibi dünyadaki amellerinden ahirette sorumlu olacak. Cennete giden cinler olacağı gibi cehennemlik olanlar da çıkacak.

Bu mahlukatların insanlara benzeyen diğer bir özelliği de kendi aralarında evlenip çoğalabilmeleri. Bu konuda insanlarla cinlerin evlenebileceği görüşüne sahip bazı âlimler bile bulunuyor. Dr. Yavuz Şeker ise böyle bir şeyi fiziken olanaklı bulmuyor. Ona göre insanlar halüsinasyon görüyor. Cinler de insanlar gibi acıkıyor ve yemek yiyor. Ancak onların menüleri çöpler, kırıntılar, atıklar, dışkı, vücuttaki bakterilerden oluşuyor. Bu yüzden cinlerden uzak durmak isteyen insanlar için temizlik mühim bir reçete.

Benzerliklerinin yanı sıra onları insanlardan ayıran önemli özellikleri var. Cinler hayvan ve insan suretlerinde görünebiliyor. Yılan, akrep, sığır, merkep ve kuş kılığına girebiliyorlar. Nitekim Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), Nahle Vadisi’nde onlardan biat kabul ederken, akrep ve köpek gibi herhangi bir hayvan kılığında görünmemelerini ister. Kendi suretlerinde ya da daha başka munis bir surette tezahür etmeleri teklifinde bulunur. Nebiler Serveri, biz ümmetini, “Siz evinizde böyle bir haşere gördüğünüzde ona önce üç defa ‘Allah rızası için git!’ deyin; belki o cin arkadaşlarınızdan biri olabilir. Eğer gitmezse o zaman cin değildir; zarar verecekse, öldürebilirsiniz.” sözleriyle uyarıyor.

Cini insandan ayıran önemli bir özellik ise çok yerde bulunabilmeleri ve insanlara tesir edebilmeleri. Öyle ki cinler taifesinden olan İblis, cennetin dışında olmasına rağmen, ilk insan Hz. Âdem cennette iken ona tesir etti. Ancak onların insanlara tesir edebilmesi sadece Allah’ın izniyle mümkün. Bu durum da önemli bir imtihan vesilesi. Cinlerin musallat olmasıyla imtihan edildiğini düşünenlerden biri de Mehmet Türkoğlu. Onun ilginç hikâyesine kulak verdiğimizde cinlerle alakalı bilmediğimiz pek çok şeyi öğreniyoruz. Türkoğlu, asker dönüşü memleketinde ticaretle uğraşmaya başlar. İşleri yolunda giderken bir anda her şey ters gitmeye başlar. Arabaları sürekli bozulup yanar. Araçları tamirciye gösterdiğinde tamir ustası bile aracın arızasını anlamaz. Devam eden günlerde sürekli kâbuslar görür. O zamanlar evlilik hazırlığı yaptığı nişanlısıyla hiçbir sebep yokken düğüne 15 gün kala ayrılır. Burada dikkat çekici olan ise Türkoğlu’nun nişanlısından ayrılacağını 3 gün öncesinden rüyasında görmesi. Bunun gibi pek çok ilginç olaylar hayatına etki eder. Çevresindeki insanlar, üzerinde büyü olduğunu, cinlerin kendisine musallat olabileceğini söyler. İlk zamanlar buna aldırış etmez. Ancak zamanla bu mahlukları bazen uyku halinde bazen de uyanıkken görmeye başlar.

Mehmet Türkoğlu, insan silüetinde 15 tane dişi cinin kendisine musallat olduğunu söylüyor. Cinler âlemindeki kadınların erkek insanlara, erkek cinlerin de kadınlara âşık olabildiğini ifade ediyor. Hemen ardından yaşadıklarını serinkanlılıkla şöyle anlatıyor: “Bazen uyandığımda baş ucumda oturuyorlar. Bazen sırtımı sıvazlıyor, başımı okşuyorlar. Özellikle kerahet vakitlerinde uyuduğumda onları daha fazla görüyorum. ” Bu durum bir süre sonra Türkoğlu’nun canına tak eder. Başına gelenleri birkaç hocaya anlatmaya karar verir. Gittiği bütün hocalardan, başka bir insan tarafından büyü yolu ile cinlerin kendisine musallat edildiğini öğrenir.

Cinlerin vücutta kalma süresi ne kadar uzun olursa insanın üzerinde bıraktığı etki de fazla oluyor. Muska ve benzeri yöntemlerle 1 yıldır tedavi olmaya devam eden Türkoğlu, yaklaşık 3 yıldır bu sorunu yaşıyor. Başına gelenlerin imtihan olduğunu düşünüyor ve Cenab-ı Hakk’a bu imtihanı başarıyla geçebilmek için dua ediyor.

Cinler insanlara zarar vermek için değil, Allah’a kul olmak için yaratılan varlıklar. Onların bizlere zarar vermelerini istemiyorsak temizliğimize, evrad-u ezkârımıza (devamlı okunan dua ile zikirler) ve ibadetlerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Unutulmamalı ki, Allah’a sığınan hiçbir varlığa, O (cc) istemedikçe kimse zarar veremez.


Cinlerden korunma yolları

*Sıkça besmele çekmek ve Allah’a sığınmak en önemli tedbir.

*Temiz ve abdestli olmak korunma yollarının başında geliyor. Allah Resûlü def-i hacet yaptıktan sonra istibra yapar ve hemen abdestini alırdı.

*Oturduğumuz ve uyuduğumuz yerlerde bisküvi, ekmek kırıntısı, kesilmiş tırnak gibi maddeler olmamalı.

*Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem), şer cinlerden korunmak için yatmadan önce Ayet-el Kürsi, Felak-Nas ve İhlas sûrelerini okuduktan sonra avuç içine sıcak nefes ile üfleyip vücudunun her yerini sıvazlardı. Resûl-i Ekrem bu işlemi 3 kere yapar ve uyurdu.

*Keraat vakitlerinde cinlerin musallat olabilme ihtimali yüksek. Bu vakitlerde uykuya dalmamak daha hayırlı.

Bahar Dergisi
Mayıs 2013
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için (toplam 3):
Uchiha Sasuke (02 Eyl, 12:49) • Sai (03 Eyl, 11:25) • delenamo (03 Eyl, 16:42)
Değerlendirme: 5.56%


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Kullanıcı avatarı
TelekinetikAkim
Mesajlar: 116
Yaş: 17
Kayıt: 14 Ağu, 11:32
Yaşadığınız İl: 6 Ankara
Burcunuz: Başak Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül
Cinsiyetiniz: Erkek
Konum: ANKARA
Yaş: 17
Teşekkür etti: 55 kez
Teşekkür edildi: 5 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen TelekinetikAkim » 02 Eyl, 14:49

Teşekkürler AkrepKral.Çoğu kişi için gerçekten yararlı bilgiler.
Basit bir insanın elinden geleni yapabilmesi, zeki bir insanın tembelliğinden çok daha değerlidir.
-Baltasar Bracias

A'yı hayatta başarı olarak tanımlayalım, o zaman A =X+Y+Z'dir;X çalışmaktır, Y oyundur Z ise çenesini tutmayı bilmektir.
-Albert Einstein

Kullanıcı avatarı
volkan37
Mesajlar: 161
Yaş: 19
Kayıt: 13 Mar, 19:18
Yaşadığınız İl: 9 Aydın
Burcunuz: Balık Burcu: 20 Şubat-20 Mart
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 1 kez
Teşekkür edildi: 12 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen volkan37 » 02 Eyl, 15:33

Çok iyi olmuş ellerine sağlık teşekkürler.
Sınır yoktur sadece biz onu olduğunu düşünürüz.


Bedeninden kurtul ruhun ve zihninle yaşa o zaman toprak altında nefes alabilirsin.

Kullanıcı avatarı
TriGonoMetri
Medya-Tanıtım Yönetici
Medya-Tanıtım Yönetici
Mesajlar: 383
Yaş: 29
Kayıt: 23 Tem, 21:51
Yaşadığınız İl: 72 Batman
Burcunuz: Başak Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 174 kez
Teşekkür edildi: 251 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen TriGonoMetri » 02 Eyl, 15:34

volkan37 seni bekliyordum.Bu konuya bakacağına kesin emindim :)
Ne zaman şah desem herşey mat olur!

Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Youtuber
Youtuber
Mesajlar: 2538
Yaş: 20
Kayıt: 30 Ara, 13:18
Yaşadığınız İl: 69 Bayburt
Burcunuz: Terazi Burcu: 23 Eylül-22 Ekim
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 1469 kez
Teşekkür edildi: 564 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 02 Eyl, 16:00

Âlimlerimize göre şeytanla savaşıp onu yenmek üç vasıta ile mümkündür.

1. Vasıta: Şeytanın hile ve tuzaklarını iyi öğrenmek. Bunu yaptığın takdirde, ev sahibinin içeride olduğunu hissedip kaçan hırsız misali, üzerine gelmeye cesaret edemez.

2. Vasıta: Vesveselerine aldırmamak, onlara kalbinde bir eğilim göstermemek ve asla uymamaktır. Onun durumu havlayan bir köpeğe benzer. Üzerine varırsan azar, inatlaşır. İlgi göstermezsen susar.

3. Vasıta: Dilinle ve kalbinle Allah’ın zikrine devam etmelisin. Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurur: “Şeytan için Allah’ı zikretmek, aynen insanı öldüren bir hastalık gibidir.”
Eğer birinin acısını paylaşmazsan, onu anlayamazsın. Ama sadece onları anladın diye, onlarla aynı fikirde de olamazsın.

-Pain


Kullanıcı avatarı
volkan37
Mesajlar: 161
Yaş: 19
Kayıt: 13 Mar, 19:18
Yaşadığınız İl: 9 Aydın
Burcunuz: Balık Burcu: 20 Şubat-20 Mart
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 1 kez
Teşekkür edildi: 12 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen volkan37 » 02 Eyl, 21:13

trigonometri :D
Sınır yoktur sadece biz onu olduğunu düşünürüz.


Bedeninden kurtul ruhun ve zihninle yaşa o zaman toprak altında nefes alabilirsin.

Kullanıcı avatarı
volkan37
Mesajlar: 161
Yaş: 19
Kayıt: 13 Mar, 19:18
Yaşadığınız İl: 9 Aydın
Burcunuz: Balık Burcu: 20 Şubat-20 Mart
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 1 kez
Teşekkür edildi: 12 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen volkan37 » 02 Eyl, 21:16

Uchiha Sasuke bilgilendirme için sağ ol.
Sınır yoktur sadece biz onu olduğunu düşünürüz.


Bedeninden kurtul ruhun ve zihninle yaşa o zaman toprak altında nefes alabilirsin.

Kullanıcı avatarı
turab
Mesajlar: 1252
Kayıt: 01 Mar, 17:01
Yaşadığınız İl: 37 Kastamonu
Burcunuz: Boğa Burcu: 21 Nisan-21 Mayıs
Cinsiyetiniz: Erkek
Konum: 51.bölge
Teşekkür etti: 129 kez
Teşekkür edildi: 171 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen turab » 02 Eyl, 23:27

Hocam ayak üstü bir yazı gibi geldi. Sonuçta dergi yazısı hakikatte pek bir şey yok. Ayrıca kuranda hiçbir zaman cinlerin insanlara zarar verdiği yazılmamıştır.
uubam.com

Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir...

Kullanıcı avatarı
TriGonoMetri
Medya-Tanıtım Yönetici
Medya-Tanıtım Yönetici
Mesajlar: 383
Yaş: 29
Kayıt: 23 Tem, 21:51
Yaşadığınız İl: 72 Batman
Burcunuz: Başak Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 174 kez
Teşekkür edildi: 251 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen TriGonoMetri » 03 Eyl, 08:15

turab yazdı:Hocam ayak üstü bir yazı gibi geldi. Sonuçta dergi yazısı hakikatte pek bir şey yok. Ayrıca kuranda hiçbir zaman cinlerin insanlara zarar verdiği yazılmamıştır.
Kuranı Kerim de yazmadığını nerden biliyoruz ki.Tefsirini tam olarak yapabildik mi? Cin ile şeytan, yaratıldıkları madde itibariyle birbirinden ayrı birer varlık değildirler. Aralarındaki ayrılık sadece iman edip etmemeleri itibariyle olmaktadır.İman edenleri de olmuştur etmeyipte şeytani görevi yerine getirenleri de olmuştur.İman edenden zarar gelmeyebilir ama etmemiş olandan sakınmak gerekir ki onlarında şeytandan farkı yoktur. O yüzden birçok hadisi şerifte onlardan sakınmamız ve uğraşmamamız gerektiği bildirilmiştir.Örnek verecek olursak;

Ata ibn Ebi Rebah’tan; o da Cabir ibn Abdillah’tan aktardı:
Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Yiyecek içecek kaplarının üzerlerini örtünüz, su kırbalarının ağız iplerini bağlayınız, bütün kapıları arkalarından kapayınız, yatsı vakti sırasında çocuklarınızı dışarıda hareketten men edip eve toplayınız. Çünkü o zaman cinlerin yayılması ve bir şeyi süratle alıp kapmaları vardır. Uyku sırasında kandilleri söndürünüz. Çünkü fasıkçık; yani fare, bazen yanan fitili çeker de ev halkını yakar.”
Buhari, C.7, H.no: 59- Kitabu Bedi’l Halk 120, s.3095.

Ebu Said’den şöyle rivayet edilmiştir: “Resulullah (s.a.v.), Muavvizeteyn(Felak ve Nas) sureleri ininceye kadar cin çarpmasına ve göz değmesine karşı Allah’a sığınırdı. Felak ve Nas sureleri inince; o iki sureyi aldı ve diğerlerini bıraktı.”
Tirmizi, C.3, H.no: 2315, s. 444.


Eğer Kuranı tam anlayacak ve çözecek kabiliyette olsaydık Tefsir ilmine gerek kalmazdı.Bu konuda da yardımımıza Hadisi Şerifler ve alimlerin fetvaları koşar.Ben şu ana kadar ne okuduğum kitaplarda ne de dinlediğim hocaların iman etmemiş cinler hakkında iyi şeyler sölediğini duymadım.Bu yüzden de turab eğer sakınmıyorsan sakın derim
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti TriGonoMetri mesajı için:
Uchiha Sasuke (03 Eyl, 08:42)
Değerlendirme: 1.85%
Ne zaman şah desem herşey mat olur!

Kullanıcı avatarı
turab
Mesajlar: 1252
Kayıt: 01 Mar, 17:01
Yaşadığınız İl: 37 Kastamonu
Burcunuz: Boğa Burcu: 21 Nisan-21 Mayıs
Cinsiyetiniz: Erkek
Konum: 51.bölge
Teşekkür etti: 129 kez
Teşekkür edildi: 171 kez

Re: Cinler ve Cinlerden Korunma Yolları

Okunmamış mesaj gönderen turab » 04 Eyl, 13:44

Arkadaşım bunların hepsi uydurma hadisler. Madem bu kadar iyi biliyorsun gel at bana bakayım cinler kuranda nerde insanlara zarar vermişler ? Tek geçen yer nas suresi oda zarar değil vesvesedir. Vesveseyi insan insanada verir cin insanada . Bilip bilmeden ordan burdan yapıştırıp koyma buraya. Hak ile batıl arasında ki tek fark uydurma hadislerdir..

2.Mesele hiç bir cin mahlukatı insana durduk yere zarar veremez istesede veremez. Cin musallatı sadece ya çağırmakla olur ya da bir kişi ile. Yani burda yazan cinlerden korunalım falan biraz hikaye . İmanın varsa sarımsak asmana soğan doğramana falan hiç gerek yok ;)
uubam.com

Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir...


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Genel Derleme Yazılar ve Makaleler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir