Nasıl Çalışmalıyız?

Telekinezi ve parapsikoloji alanında derlenmiş, yazılmış makaleler.
Forum kuralları
Kaynak belirtilmeden eklenen tüm yazılardan ekleyen sorumludur.
Alıntı Yapılmadan Eklenen Tüm Yazılar Silinecektir.
Kullanıcı avatarı
Budray
Yaşadığınız İl: 34 İstanbul
Burcunuz: Aslan Burcu: 23 Temmuz-22 Ağustos
Cinsiyetiniz: Erkek
Yaptı Beğeniler: 212 time
Aldığı Beğeniler: 308 time

Nasıl Çalışmalıyız?

Okunmamış mesaj gönderen Budray » 31 Ağu, 22:29

Resim

Ders yerine imajinasyon veya bu alanda yaptığınız çalışmaların yerine koyun.

Kural-1: Çok ders çalışmayın. Evet yanlış duymadınız, çok ders çalışmayın. Bunun yerine etkili bir şekilde daha az ders çalışın. Bu şu anlama geliyor. Az ve sürekli çalışmak verimlidir. Çok ve aşırı çalışmak iyi değildir. Önemli olan sürdürülebilir bir şekilde, az ve etkli çalışmaktır. Şöyle düşünün; geçen yılı, günde sadece bir yabancı kelime öğrenerek geçirmiş olsaydınız, 365 günde tam 365 kelime öğrenmiş olacaktınız. Üstelik günde 1 kelime öğrenmek için harcayacağınız zaman da; hiç hesaba katılmayacak, varlığını bile hissetmeyeceğiniz bir zaman olacaktı.

İşin sırrı sürdürülebilir olmasında. Eminim ki şu an çoğunuz sürdülebilir, az ama sürekli bir çalışma yapmamıştır. Oysaki hayatınızda boşa geçirdiğiniz yılları düşünecek olursanız, her gün sadece bir kelime öğrenmiş olsaydınız; şu anda binlerce kelime öğrenmiş olacağınızı siz de farketmişsinizdir.

Kural-2:Süreli çalışmalısınız. Ve bu çalışma süresi kesinlikle uzun olmamalı. Süre ne kadar kısa olursa, öğrenmesi ve hazmetmesi de o kadar kolay olur. Kısa süreli çalışın ve mutlaka kısa molalar verin. Örneğin Minumum 10 dakika, maksimum 25 dakika, ideal bir süredir. Yirmi beş dakika sonra mutlaka 5 dakika mola verin. Çünkü bilimsel bir araştırmaya göre; İnsanların dikkat süresi bir konu üzerinde maksimum 25 dakikadır. Bu 25 dakikadan sonra öğrendiklerinizi unutmaya başlarsınız ve dikkatiniz dağılır. Bilimadamları bu problemi aşmak için kısa süreli mola vermeyi öneriyorlar. Verilecek 5 dakikalık kısa bir aradan sonra konsatrasyonunuzun arttığını ve daha hızlı öğrendiğinizi göreceksiniz.

O halde ikinci kuralımız 25 dakika çalış, 5 dakika mola ver. Daha önce de dediğimiz gibi çok çalışmayacaksınız. Az ama etkili çalışacaksınız. Düzenli olarak günde 50 dakika çalışmak mükemmeldir. Çalışmanızı iki blok bölüme ayırdığınızı düşünecek olursak, 25 dakika çalış-5 dakika mola ver sistemiyle günde 1 saatinizi çalışmaya ayırın. Bir saatin sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, zihinsel durumunuza ve çalışma isteğinize göre bunu 2 saate de çıkartabilirsiniz. Bu defa 25 dakikalık 4 blok halinde çalışmanız gerekir.

Genellikle insanların en sık yaptığı hata sık ve az çalışmak yerine, birden çok fazla ders çalışmak ve bu yüzden bıkkınlık, isteksizlik yaratan bir ruh haline girmektir. Eğer kendinizi çok çalışmak için zorlarsanız, bir veya iki gün, en fazla bir hafta sıkı ve çok çalışacaksınız; ancak daha sonra beyniniz bu duruma karşı çıkacak ve çalışmak istemeyerek size karşı koyacaktır. Böyle anları hepimiz yaşamışızdır. Sanki kendimizle savaşıyormuşuz gibi beynimiz bizi bir türlü rahat bırakmaz, ders çalışmamıza engel olur. Karşı koymaya çalışırız; ancak bu defa yıprandığımızı ve enerjimizin tükendiğini farkederiz. Bu durum uzun süreli devam edince psikolojik olarak bıkkınlık dönemine gireriz ve artık hiç çalışmayız. Önemli olan az ama sürdürülebilir, etkili bir çalışmadır.

SİSTEMLİ TEKRAR PROGRAMI:

Öğrenilen bilgilerin unutulmaması için Sistemli 6 tekrar programının uygulanması gerekmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar üst üste yapılan 1000 tekrarın verimli olmadığını, öğrenilen bilgilerin zaman içerisinde unutulduğunu ortaya koymuştur. Bilim adamları, çeşitli öğrenci grupları üzerinde, tekrar zamanları ve tekrar sayısı için araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırmalar sonucunda en verimli tekrar zamanları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; bir bilgiyi unutmamak istiyorsak, gelişi güzel 1000 tekrar yapmak yerine, SİSTEMLİ 6 TEKRAR yapmamız gerekmektedir.

Bu sihirli formül şu şekildedir;

1. Tekrar, aynı gün mutlaka yapılmalı (Dersten 10 dakika sonra)

2. Tekrar, bir gün sonra yapılmalı

3. Tekrar, bir hafta sonra

4. Tekrar, bir ay sonra

5. Tekrar , üç ay sonra

6. Tekrar, altı ay sonra yapılmalıdır.

Yine yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki; bu altı tekrar zaman dilimine ek olarak, gece uyumadan hemen önce ve sabah ilk uyandığımız esnada yapılan tekrar, en mükemmel tekrarlardır. Bu yüzden ilk kez çalıştığımız bir dersin gece uyumadan önce ve sabah ilk uyandığımız esnada tekrarlarını yapmalıyız. Tabiiki bu tekrar sistemli altı tekrar programına ek olarak yapılacak bir çalışmadır. Özetle öğrendiğimiz bir bilgiyi bir ömür boyu hafızamızda saklamak istiyorsak, gelişi güzel bin veya sayısız tekrar yerine; Sistemli 6 tekrar programını uygulamalı ve ilk çalışmamızı yaptığımız gün gece uyumadan hemen önce ve sabah ilk uyandığımız esnada tekrarlarımızı gerçekleştirmeliyiz. Bu sayede sonu gelmeyen sürekli tekrarlardan kurtulup, çok az bir zaman ayırarak, sistemli 6 tekrarla çalışmalarımızı yapabiliriz.

Bu şekilde takip edilen bir tekrar programı, öğrendiğiniz kelimeleri, bir ömür boyu hafızanızda saklamanızı sağlayacaktır.

Sistemli tekrar programını uygulamadığınız takdirde; öğrendiğiniz kelimelerin büyük bir kısmını unutacaksınız. Bu yüzden sistemli tekrar programı, verilen zaman dilimlerinde mutlaka uygulanmalıdır. Bu tekrar programında herhangi bir zaman dilimi kesinlikle atlanmamalıdır. Tekrarlarınızı yaparken, ilk önce öğrendiğiniz kelimelere ait testleri çözün. Şayet testlerde hatırlamadığınız bir kelime çıkarsa, bu kelimeye ait videoyu tekrar izleyin. Bu sayede daha önce izlemiş olduğunuz tüm videoları, en baştan izlemek zorunda kalmayacaksınız. Şayet unuttuğunuz birkaç kelime varsa; bunu testler sayesinde tespit edebileceksiniz. Unuttuğunuz kelimeleri tespit ettikten sonra; sadece bu kelimelere ait videoları izleyecek ve tekrarınızı hızlı bir şekilde yapmış olacaksınız. Özetle tekrarlarınızı yaparken ilk önce testleri çözün. Sadece hatırlamadığınız kelimelere ait videoları tekrar izleyin.

Da Vinci Metodu: Ders konusunda bu ( https://www.youtube.com/channel/UC5VUys ... gc-yJQfTyg ) kanalda ki yöntemleri izlemek daha iyi olacaktır. Demek isteneni daha çabuk kavrarsınız. Zaten ben imajinasyon için yazmıştım.
sizden-gelenler/sag-beyin-ile-sol-beyin ... t8868.html

Kaynak: Uzmanhafıza.com

Not
Ben gece yatmadan önce 5 dakika enerji yönlendirme çalışması yapıyordum. Ve gayet de zevk alıyordum yaparken. Sonunda istediğime ulaştım.
Bu bilgileri bilmeden ben kendim yapmışım. Yazılar kopyala-yapıştır olabilir fakat bir hipotez değil. Ben kendim de istemeyerek uyguladım ve başarılı oldum.

Her ne istiyorsan onun için yola koyul.