Arkadaşlar Mentalizm konusunu bir açığa kavuşturalım

Moderatör: Sai

Psik0z
Yaşadığınız İl: 16 Bursa
Yaptı Beğeniler: 6 time
Aldığı Beğeniler: 28 time

Arkadaşlar Mentalizm konusunu bir açığa kavuşturalım

Okunmamış mesaj gönderen Psik0z » 19 Ağu, 23:49

Mentalizm hakkında gerçekten beni ve ilgilenenleri rahatsız eden bir konunun olduğunu düşünüyorum. Olay şu, "Mentalizm sadece illüzyon sanatının bir dalıdır ve yapılan her şey yalandır". Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Mentalizm kendi içerisinde 2 dala ayrılır arkadaşlar. 1. si illüzyon ağırlıklı Mentalizm. 2. si yönlendirmeye dayalı Mentalizm. Yönlendirmeye dayalı Mentalizmde hile falan yok. Adı üstünde tamamen yönlendirmeye dayalı. Yani siz birisine kart seçmesini istersiniz. Ona sohbet arasında telkinler verirsiniz, bilinçaltına mesajlar gönderirsiniz ve hiç bir şey fark etmeden sizin istediğiniz kartı seçer. Bide üstüne kendi düşüncesiymiş gibi söyler ve gerçekten öyle düşünür. Söylediğiniz zaman inanmayabilir hatta. Bunun için seçilen kartı veya nasıl bir numara yapıyorsanız önceden sonucu bir yere yazmak iyi bir kanıt olabilir. Her neyse konuyu dağıtmayalım. Ben yaklaşık 15-20 gündür ciddi anlamda bu konu hakkında araştırmalar yapıyorum, düşünüyorum, deniyorum. İnsanlara her hangi bir soru sorulduğunda nasıl tepki vereceklerini, tepkilerin ne yönde ilerleyeceğini ve nasıl kontrol altına alınacağını falan hepsini düşünüyorum ve sık sık deneme yapıyorum. Bir Mentalist olsam bile sahne göstericisi olmayı hiç düşünmüyorum bu arada. Göz önünde olmayı pek sevmiyorum da :D Her neyse söylemek istediklerim sadece bu kadar. Bu konu hakkında tartışmaya açığım. Bakın rekabet amaçlı söylemiyorum bunu sadece doğru yolu ortak bir şekilde bulmak için tartışmaya açığım. Yanlışım varsa düzeltmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Okuduysanız teşekkür ederim ve iyi geceler dilerim..

Kullanıcı avatarı
ozzzyyy
Telekinezi.com Yöneticisi
Yaşadığınız İl: 34 İstanbul
Burcunuz: Boğa Burcu: 21 Nisan-21 Mayıs
Cinsiyetiniz: Erkek
Yaptı Beğeniler: 98 time
Aldığı Beğeniler: 280 time

Re: Arkadaşlar Mentalizm konusunu bir açığa kavuşturalım

Okunmamış mesaj gönderen ozzzyyy » 20 Ağu, 00:52

Tamam iyi, hoş güzel açıklamada sitede zaten mentalizm forumu var orada gerekli açıklamalar yapıldı. Ayrıca kendi tarifini kullanmanı tercih ederdim çünkü söylediklerinin bazıları doğru ama mentalizmin 2 ye ayrılma olayına katılmıyorum. Bu yorum Hakan Mengüç adlı kişinin mentalizm tarifidir. Aslında mentalizmi kendi içinde istediğiniz kadar alana ayırabilirsiniz. Bana göre illüzyona dayalı mentalizm diye birşey yoktur. Çünkü dünyada illüzyona dayalı mentalizm denilen olay mental magictir. Mental magic illüzyonun bir alt koludur. Yönlendirmeye dayalı mentalizm diye birşeyide kabul etmem çünkü bunda hata payı %30 ila 40 arasında değişiyor. Ve bu oran bir sahne adamını kötü anlamda etkileyebilecek kadar yüksek. Onun için kimse biletle yaptığı gösteriyi sadece yönlendirmeye dayalı mentalizm kullanarak yapmaz. Tv şovları, belgesel ve gerçek yaşamda kullanılabilir bu yöntemler. Onun dışında mentalizm tamamen belli alanların birbiriyle harmanlanmasıyla oluşur ve en güzelide budur.
Genede düşüncelerini beğendim. Gerçek mentalizmin özünü kavramışsın ve belli bir çalışmayla istediğin seviyeye gelebileceğini düşünüyorum...

Psik0z

Okunmamış mesaj gönderen Psik0z » 20 Ağu, 01:02

ozzzyyy yazdı:Tamam iyi, hoş güzel açıklamada sitede zaten mentalizm forumu var orada gerekli açıklamalar yapıldı. Ayrıca kendi tarifini kullanmanı tercih ederdim çünkü söylediklerinin bazıları doğru ama mentalizmin 2 ye ayrılma olayına katılmıyorum. Bu yorum Hakan Mengüç adlı kişinin mentalizm tarifidir. Aslında mentalizmi kendi içinde istediğiniz kadar alana ayırabilirsiniz. Bana göre illüzyona dayalı mentalizm diye birşey yoktur. Çünkü dünyada illüzyona dayalı mentalizm denilen olay mental magictir. Mental magic illüzyonun bir alt koludur. Yönlendirmeye dayalı mentalizm diye birşeyide kabul etmem çünkü bunda hata payı %30 ila 40 arasında değişiyor. Ve bu oran bir sahne adamını kötü anlamda etkileyebilecek kadar yüksek. Onun için kimse biletle yaptığı gösteriyi sadece yönlendirmeye dayalı mentalizm kullanarak yapmaz. Tv şovları, belgesel ve gerçek yaşamda kullanılabilir bu yöntemler. Onun dışında mentalizm tamamen belli alanların birbiriyle harmanlanmasıyla oluşur ve en güzelide budur.
Genede düşüncelerini beğendim. Gerçek mentalizmin özünü kavramışsın ve belli bir çalışmayla istediğin seviyeye gelebileceğini düşünüyorum...
Yorumun için teşekkürler. Mentalizm forumunu görmemiştim kusura bakma.

Kullanıcı avatarı
ozzzyyy
Yaşadığınız İl: 34 İstanbul
Burcunuz: Boğa Burcu: 21 Nisan-21 Mayıs
Cinsiyetiniz: Erkek
Yaptı Beğeniler: 98 time
Aldığı Beğeniler: 280 time

Okunmamış mesaj gönderen ozzzyyy » 20 Ağu, 01:17

Psik0z yazdı:
ozzzyyy yazdı:Tamam iyi, hoş güzel açıklamada sitede zaten mentalizm forumu var orada gerekli açıklamalar yapıldı. Ayrıca kendi tarifini kullanmanı tercih ederdim çünkü söylediklerinin bazıları doğru ama mentalizmin 2 ye ayrılma olayına katılmıyorum. Bu yorum Hakan Mengüç adlı kişinin mentalizm tarifidir. Aslında mentalizmi kendi içinde istediğiniz kadar alana ayırabilirsiniz. Bana göre illüzyona dayalı mentalizm diye birşey yoktur. Çünkü dünyada illüzyona dayalı mentalizm denilen olay mental magictir. Mental magic illüzyonun bir alt koludur. Yönlendirmeye dayalı mentalizm diye birşeyide kabul etmem çünkü bunda hata payı %30 ila 40 arasında değişiyor. Ve bu oran bir sahne adamını kötü anlamda etkileyebilecek kadar yüksek. Onun için kimse biletle yaptığı gösteriyi sadece yönlendirmeye dayalı mentalizm kullanarak yapmaz. Tv şovları, belgesel ve gerçek yaşamda kullanılabilir bu yöntemler. Onun dışında mentalizm tamamen belli alanların birbiriyle harmanlanmasıyla oluşur ve en güzelide budur.
Ne demek. Bence mentalizm forumumuza bir gözat. Özellikle senin gibi ilgili arkadaşlar için açıldı. Eminim işine yarayan birkaç şey bulursun. Paylaşımlar da devam edecek :)

Psik0z

Okunmamış mesaj gönderen Psik0z » 20 Ağu, 01:30

ozzzyyy yazdı:
Psik0z yazdı:
Ne demek. Bence mentalizm forumumuza bir gözat. Özellikle senin gibi ilgili arkadaşlar için açıldı. Eminim işine yarayan birkaç şey bulursun. Paylaşımlar da devam edecek :)

Tamam hemen bakıyorum teşekkürler :)