Fütuhat-ı Mekkiye Farklı Bir Bedenle Görünme Örneği

fütuhat-ı Mekkiye, Muhyiddin-i Arabi, farklı bedenle görünme örneği, fütuhatı mekkiye, muhyiddin-i ibni arabi, 1. cilt

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 357 kez

Fütuhat-ı Mekkiye Farklı Bir Bedenle Görünme Örneği

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 31 Oca, 01:46

Fütuhat-ı Mekkiye Başka Bir Bedene Etki Etme Örneği

Bir makale için uzun zamandır aradığım kitabı bulunca sayfaların içinde kayboldum diyebilirim. Muhyiddin-i Arabi'nin Fütuhat-ı Mekkiye adlı eseri mutlaka okunması gereken kitaplar arasında. Günümüzde eksik kalmış belki günümüz diliyle yeniden ele alınması gereken parapsikoloji ile ilgilenenler için çok fazla tasavvufi ayrıntı var. Ayrıtılar o kadar yoğun ki bir an kayboldum diyebilirim. Kitabın henüz birinci cildi ve "bu kadar ayrıntıya bir insan nasıl girebiliyor" dediğim çok bölüm oldu. Bir kenara çekilip uzun bir süre başka hiçbir şeyle ilgilenmeden okunacak türden bir kitap.

Çeviri Ekrem Demirli'ye ait. Litera Yayıncılık tarafından hazırlanmış.

Kitap dini konuları tasavvufi bir üslupla ele aldığı konuya uzak olanlar için hem dili hem de içeriği ağır gelebilir, mümkün olduğunca ilgilendiğimiz alanlarla ilgili örnekleri gördüğümde burada paylaşmayı düşünüyorum.

Konu bir hikaye ile aktarılıyor.

1. Cilt Sayfa 368

Resim

Bölüm sayfa 369'da şu şekilde devam ediyor,

"Hikâyedeki şeyh, başkasının suretinde görünmüş bir şahıstır. Hakikat arzının ehli naslıdır var hesap et?"

Bu konunun günümüze bakan yönü Parapsikolojide "Apor - Aspor Materyazlizasyon ve Demateryalizasyon" olarak ele alınıyor.
Daha önce bu konuyu incelemiştim farklı boyutuyla ele almak isteyenler veya konunun bilimsel olarak ele alınışını merak edenler http://www.parapsikoloji.net/apor-aspor ... alizasyon/ linkinden inceleme yapabilirler.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için:
Uchiha Sasuke (03 Şub, 04:24)
Değerlendirme: 1.85%

İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.

Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Youtuber
Youtuber
Yaşadığınız İl: 69 Bayburt
Burcunuz: Terazi Burcu: 23 Eylül-22 Ekim
Teşekkür etti: 1529 kez

Re: Fütuhat-ı Mekkiye Farklı Bir Bedenle Görünme Örneği

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 31 Oca, 04:50

Abi kaç ciltti ki bu. Bir yerde 18 gördüm ama sanki daha fazlaydı.. Sanırım çok açık anlatıyor. Bende de Mektubat-ı Rabbani var ama hala okumadım tam olarak duruyor.. Beynim yanıyor okurken çok farklı, alışılmışın dışında şeyler yazıyor..

Bu eser de çok açık anlatıyor sanırım diğerler tasavvufi eserler üstü kapalı anlatıyor..
Eğer birinin acısını paylaşmazsan, onu anlayamazsın. Ama sadece onları anladın diye, onlarla aynı fikirde de olamazsın.

-Pain

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 02 Şub, 09:48

Evet 18. Cilt. Çok değerli bir eser. Sabır ve inatla okunacak bölümü çok ama kesinlikle belli bir alt yapı olması gereken bölümü çok. O nedenle çoğu için saçma ve hayal ürünü hatta anlamsız gelebilir.
Uchiha Sasuke (03 Şub, 03:48)
İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.

Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Youtuber
Youtuber

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 03 Şub, 04:24

Yönetici yazdı:
02 Şub, 09:48
Evet 18. Cilt. Çok değerli bir eser. Sabır ve inatla okunacak bölümü çok ama kesinlikle belli bir alt yapı olması gereken bölümü çok. O nedenle çoğu için saçma ve hayal ürünü hatta anlamsız gelebilir.
Okuduklarım artık garip gelmiyor ama evet anlama noktasında çok sıkıntı çekilebiliyor. Vahdet-i Vücud olayında İmam-ı Rabbni Hzleri İbnül Arabi Hzlerine bazı noktalarda katılmadığını dile getirip bir şeyler anlatmıştı. Okudum okudum hiç bir şey anlamadım. Bazı şeyleri deneyimlemeden okumakla anlaşılmıyor. "Tasavvuf hâl ilmidir okumakla öğrenilmez." denirdi.. Bende alt yapım var falan diye dolanıyordum ortalıkta ama bende fos çıktım.. (: Bu tür konular beyni fena yakabiliyor, duman attırdığı için ara verdim Mektubat'a başlayamadım hala ama iyi oluyor bence zorlaya zorlaya bir şeyler değişiyor.. Tabii herkesin okumaması taraftarıyım hala..
Eğer birinin acısını paylaşmazsan, onu anlayamazsın. Ama sadece onları anladın diye, onlarla aynı fikirde de olamazsın.

-Pain

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 03 Şub, 04:47

: ) Evet biraz, avakadoyu yemeden tadının nasıl olduğunu anlatan yazılar okuyarak kavramaya çalışmak gibi.

"Beyni Yakma" ifadesini çok kullanıyorsun. Bu kendini zorlama noktasını zayıf düşürür. "Beynim bayram ediyor" de : )
Uchiha Sasuke (04 Şub, 03:58)

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 03 Şub, 04:48

Herkes istese de okumayacaktır. "Bu muydu bu kadar abartılan eser, hiçbir şey yok bunda" deyip bırakan çok olur.
Uchiha Sasuke (04 Şub, 03:58)

Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Youtuber
Youtuber

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 04 Şub, 03:58

Yönetici yazdı:
03 Şub, 04:47
: ) Evet biraz, avakadoyu yemeden tadının nasıl olduğunu anlatan yazılar okuyarak kavramaya çalışmak gibi.

"Beyni Yakma" ifadesini çok kullanıyorsun. Bu kendini zorlama noktasını zayıf düşürür. "Beynim bayram ediyor" de : )
Aynen öyle.
Bu yanıyor, duman atıyor demem bilinçaltıma ters etki yapar mı ki.. Kırığım, deliyim diye diye zaten arada kayış kopuyor.. (:

Ama bir yandan da ne yapayım Abi çok affedersin bazen mal mal bakıyorum böyle kitaba. Bu olay senin yazdığın yorumlarda da çok oluyor. :lol: Tam idrak edemiyorum olayı. Ama tabii ki beynin yanması bence de gelişmesi açısından iyi bir şey. Spor yaparken de durum aynı böyle. Zorlanmaya başladıktan sonrası gelişmeyi sağlıyor.

Bayram ediyorum zaten Abi böyle güzel şeyler nerelerden bulunur. Aşağıdaki olay mesela. Kıymet bilinmiyor. Böyle kitaplar bulunup da okunmaz mı. İleride çalışmaya başlarsam toplayacağım tüm eserleri. Çocuklarıma miras.. (:
Yönetici yazdı:
03 Şub, 04:48
Herkes istese de okumayacaktır. "Bu muydu bu kadar abartılan eser, hiçbir şey yok bunda" deyip bırakan çok olur.

-Pain