Letaif Nedir ? Letaif ve Çakra Benzerliği

Letaif nedir, letaif ne demek, letaif zikri, kalp zikri, letaif dersi

Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Yaşadığınız İl: 69 Bayburt
Burcunuz: Terazi Burcu: 23 Eylül-22 Ekim
Cinsiyetiniz: Erkek
Yaptı Beğeniler: 1380 time
Aldığı Beğeniler: 524 time

Letaif Nedir ? Letaif ve Çakra Benzerliği

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 24 Kas, 01:58

Letaif, Arapça latife kelimesinin çoğuludur.

Letaifler ruhun manevi organlarıdır. 5 tanedir. Bunlar; Kalp, Ruh, Sır, Hafi ve Ahfa. Birde nefis ve letaif-i küll vardır.

Kalp, sol memenin dört parmak altındadır. Nuru kırmızıdır. İlahi huzur yeridir. Bu kalp(yürek) bildiğimiz kalp değildir, manevi bir organdır.
Ruh, sağ memenin dört parmak altındadır. Nuru sarıdır. İlahi muhabbet yeridir. Bu da bildiğimiz ruh değildir sadece aralarında isim benzerliği vardır.
Sır, sol memenin iki parmak üstündedir. Nuru beyazdır. Vahdet(birlik) yeridir ya da merkezi.
Hafi, sağ memenin iki parmak üstündedir. Nuru yeşildir. İstiğrak yeridir.
Ahfa, boğaz çukurunun iki parmak aşağısındadır. Nuru siyahtır. İzmihlal yeridir.
Nefis iki kaşın ortasındadır. Dört unsurdan meydan gelmiştir. Bu unsurlar ateş, su, hava ve topraktır.
Letaif-i Küll başımızın üstündedir.. Sanırım kerametlerin ortaya çıkmasında vesile olan letaif buydu ama tam bir bilgim yok. Evliya olursam söylerim.. (:

Bunlar belli başlı letaif noktalarıdır. Avuç içlerinde de letaif noktaları mevcuttur. Letaiflerin özelliklerini tek kelime ile açıkladım ama tam olarak kapsamlı bir şekilde buna vakıf değiliz.

Peki ne işe yarıyor bunlar ? Vücudumuzun nasıl çalışması için organlar mevcut ise ruhun da böyle organları diyebileceğimiz letaif noktaları mevcut. Buradan sanırım nasıl organların çalışması için protein, mineral, hava ve suya ihtiyacı varsa bu letaifler de organlar gibiyse o zaman bu letaiflerinde çalışması için belirli şeylere ihtiyacı olduğunu anlarsınız değil mi. İşte letaifin de nura ve feyze ihtiyacı vardır. Bunlarda tabii ki ibadet ile elde edilecek bir şey. Nasıl organlara kendi besinini vermezseniz düzgün çalışmaz, bunlarda böyle. Araba aldınız, mazot koymadan gider mi ? Gitmez. (: Letaiflerde böyle. Nura ve feyze ihtiyaç duyuyorlar, onlar sayesinde tam olarak çalışıp işlevlerini yerine getiriyorlar. Gerçi bu durum biraz farklı. Burada letaifin çalışmasından maksat Allah cc rızası için çalışmasından bahsediyorum. Yoksa herkesin letaifi çalışıyor. Bunda bir sıkıntı yok. Ama yanlış yönde çalışıyor. Mesela ruh ilahi muhabbet yeri dedik ya. Asıl işlevi bu. Ama siz hayatınızı Allah için yaşamazsanız, O’nun rızası için yaşamazsanız bu letaifin sevgisi başka yönlere kayıyor. Mesela para. Paraya karşı bir sevgisi oluşuyor ve ruh letaifi yalnız para için çalışıyor, paraya aşk besliyor. Kalp letaifi, yalnız Allah ile huzur bulur. Ama siz parayı severseniz bu seferde parası olunca huzura kavuşur, parası olmazsa huzuru kaçar. Sır letaifi, yalnız parayı görür, o kişi için tek gerçek paradır. Paradan başkasını gözü görmez. Bu böyle bütün letaiflerle bağdaştırılabilir.

Şunu da ekleyelim.
Bismillâhirrahmanirrahim
“Kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur. (Rad suresi, ayet 28)”

Yani anlayacağınız üzere letaif her insan da çalışıyor ama ilgisi farklı yöne kaymış durumda. Buradan da letaiflerin akma, kayma özelliği olduğunu anlıyoruz. Nasıl yani ? Şöyle anlatayım;

Siz bir şeyi düşündüğünüz de veya bir kişiyi. Sevdiğiniz kızı/oğlanı düşündünüz diyelim. Aynı iki kablonun birleşmesi gibi bir hal yaşıyorsunuz ve sizin letaifleriniz düşündüğünüz kızın/oğlanın letaiflerine benzemeye başlıyor. Bu yavaş bir şekilde gerçekleşiyor tabii. Bu sizin her gün o kişiyi düşünme, hayal kurma durumunuza ve hissetme derecenize bağlı olan bir şey. Her gün diyelim, böyle onu düşünüyorsunuz. Yavaşça letaifleriniz düşündüğünüz kişinin letaiflerine benziyor. Bu süre zarfında(Uzun bir süre. Aradan uzun bir müddet geçtiğini farz edelim.) bütün letaifleriniz düşündüğünüz kişiye benzedi. Ee ne oldu yani diye sorabilirsiniz. Bu durum gerçekleşirse yukarıda letaiflerin özelliklerini anlattım, para örneğini verdim ya. İşte aynı o durumu yaşıyor olacaksınız. Bunu bir kişiye karşı yaşamanız kara sevdadır. Yalnız o kızı/oğlanı görünce, yanında olunca huzur buluyorsunuz, yalnız onu seviyorsunuz, şu hayatta sizin için bir tek o var. Falan. Buradan tam etkili anlatamadım ama durum böyle. (: Letaifleriniz onunkilere benzediği için adeta o kişi oluyorsunuz. Sevdiğiniz kişi. Bu arada sevdiğiniz kişi derken kimi sürekli düşünürseniz letaifleriniz ona doğru akacağı için o kişiye sevgi besleyebilirsiniz. Haberiniz olsun. Sevdiğiniz kişi neyi seviyorsa yalnız onu seviyorsunuz, sevdiğiniz kişi bir şeyi sevmiyorsa onu sizde sevmiyorsunuz. Adeta düşünceleriniz, fikirleriniz bir olmuş durumda. Bu önemli bir şey.

Tarikatta rabıta ders olarak verilir. Kısaca rabıta, bağlanılan, intisap edilen Mürşid-i Kamili düşünmek, hayal etmektir. Rabıta tarikatın temeli gibidir adeta. Çünkü burada Mürşid-i Kamil Letaiflerini Allaha ulaştırmış temizlemiştir. Işıl, ışıl nur parlıyordur. Nasıl ifade edeceğimi bilemedim :lol: Böyle bir Mürşid-i Kamili rabıta ettiğinizde sizin letaifleriniz de onun letaiflerine benzemeye başlayacak ve nurla dolacaktır. Ayrıca zikirle falanda letaifler nurlanır. Bu arada rabıta bağ demek. Öyle işte.
Yoruldum ama biraz daha devam edeyim. (:

Ben çakralar falan yok diye direttim ya sürekli. İşte bu letaifleri öğrendikten sonra oldu bu. Gördüğünüz gibi letaifler çakralardan daha dikkat çekici ve elimizde çakraya göre daha fazla bilgi var. Çakralar hakkında daha çok yazılıp çizildi ama hepsi neredeyse birbirinin aynısı. Evirip çevirip önümüze koyuyorlar bizde aynı şeyleri okuyoruz. Ama bu letaifler hakkında daha fazla bilgi var ve letaifler varsa çakraya ne gerek var diye düşündüm. Kendi içimde haklıyım ama tartışmaya açık bir konu bu. Ben tabii letaiflerle çakraların aynı şeyler olduğunu da düşünmüyorum. Video da anlattım bunları..
Birde letaifler zikre falan geçiyor. Oy oy baya da konu varmış. Durun sitede vardı 1-2 konu buraya ekleyeyim okuyun.

tasavvufi-dini-yol-ve-yontemler/letaifl ... t1859.html
tasavvufi-dini-yol-ve-yontemler/letaifl ... t1858.html

Yoruldum artık çok devam edemeyeceğim gerisini videodan izlersiniz.. (: