Incubi ve Succubi

Moderatör: Sai

Cevapla
Kullanıcı avatarı
gabrielgray
Mesajlar: 479
Yaş: 24
Kayıt: 10 Mar, 23:34
Konum: Bursa
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 10 kez

Incubi ve Succubi

Okunmamış mesaj gönderen gabrielgray » 06 Eyl, 12:20

Incubi'ler, kadınları ziyaret eden ve cinsel ilişkiye giren kötü ruhlardır. Bu inanç Tekvin 6/4'e dayandırılır ve bazı meleklerin, insanoğlunun kızlarıyla eş olmak için yukarıdan indiği ve bu birleşmeden devler doğduğu anlamına geldiği şeklinde yorumlandı. Incubi'lere inanmak, Aziz Augustine ve Aquino'lu Thomas'ın da aralarında bulunduğu birçok teolog tarafından tartışıldı. Aziz Augustine, onları pagan mitolojisinin orman perileriyle özdeşleştirir.

Günah işlemeleri için onları kışkırtmayı amaçlayan kötü ruhların kadınları ziyaret ettiğine ilişkin birçok öykü vardır. Bu olayı yaşayan kadınların çoğunlukla saldırılara karşı koyduğu ve kendilerini onlardan koruması için kiliseden yardım istediği söylenir. Diğer durumlarda, tecavüz gerçekleştikten sonra, Papa'nın günahlarını bağışlanması istenir, tıpkı 1545'te Cordova'da, şeytanla otuz yıldır cinsel ilişki kurduğunu itiraf eden başrahibe Magdelena Crucia'nın başına geldiği gibi. Bu kişilerin dışında, günahkarlar katılaştı ve diri diri yakıldı.

Succubi, kadın görünümüne bürünen ve erkeklerle ilişkiye giren kötü bir ruhtur. Succubiler, Incubilere göre daha ender ortaya çıkar. Halk söylentilerinde, daha çok peri gibi görünürler. Buna bir örnek, Melusina, yılana dönüştüğü için cumartesi günleri onu asla görmemesi koşuluyla bir erkekle evlenir. Ancak bir cumartesi, kadını görür ve ardından kadın yok olur.

Bazen incubi ve kadınlardan çocuklar doğardı. Bunun nasıl olabileceğine ilişkin türlü kuramlar vardır, ancak en akla yatkın olanı, bu iblislerin insan menisi taşıyabildiği ve bunu kendilerininmiş gibi kullanabilmeleridir. Başkaları ise, erkeğin herhangi bir fiziksel katkısı olmaksızın çocukların doğabileceğine inanırlar.

Canavar bebeklerin ve hatta, beşer kadınlardan sözde hayvanların doğması böyle açıklanıyordu. Ancak, bazen insan doğduğu olurdu ve bazen de olağanüstü büyüklükte doğumlar gerçekleşirdi. Birçoğunun görüşüne göre, Deccal da bu yolla doğacaktır. Aslında, Avrupa'da 1600'de, bir tatil gününde doğduğu ve pençe biçiminde ayakları, sivri kulaklı, tüm dilleri konuşabilme ve büyü yapma becerisi gibi kişisel özellikleri olduğu aktarılarak, Deccal'in doğmuş olduğu söylenceleri yayılmıştı.

L. M. Sinistrari'ye göre, incubiler ve succubiler iblis değildir ve cesaretlendirilmedikleri sürece, salt cinsel arzularla ve kötü amaçla davranmazlar. Onlara, Fransa'da Follet'ler, İtalya'da Folleti ve İspanya'da Deunde'ler denir. Bu varlıklarla, beşer kadınlardan olma çocukların arasında şu kişilerin olduğu sanılır: Roma'nın kurucuları Romulus ve Remus; Roma'nın altıncı kralı Servius Tullius; doğumunun mucizevi olduğu söylenen Platon; tuhaf soyunun öyküsüne daha önce değindiğimiz Büyük İskender; Seleucid Hanedanının kurucusu, Suriye Kralı Seleucus; büyük askeri lider Afrikalı Scipio; Augustus, bu addaki ilk imparator; ünlü general Messina'lı Aristomenes; büyücü Merlin ve reformist Martin Luther. Kimi yazarlar, I. Plotemy, Zerdüşt ve babalar tanrı ve anneleri ölümlü olan tüm kahramanları da bu listeye eklerler.

Bilinmeyen bir nedenden, Lyon (Fransa) yakınlarında öldürülen Villars'lı Başpapaz Montfaucon (1635-1673), bilimsel olarak elementaller olarak adlandırılan peri benzeri varlıkları ele alan çok tuhaf eserler yazdı. Elementaller, önceden gördüğümüz gibi, birkaç türlüydü. "Comte de Gabalis" (Gabalis Öyküleri-1670) başlıklı eserinde, önceden değinilen simyacı Borri'nin yaşamını roman tarzında ele alan yazar, ateşten olan salamander'lerin, havadan olan sylph'lerin, sudan olan undine'lerin ve topraktan olan gnom'ların yapılarından söz eder. Bunlar, ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Ancak, eserin en özgün bölümü, şu savlardan oluşur; 1- Bu elementaller bilge kişiler için güzel, zeki ve dostçadır; 2- Bu güçler, Âdem ve Havva Cennetten kovulmadan önce Âdem'e bağlıydı ve onunla iletişim içindelerdi; 3- Bu kadim iletişim bazı basit ayinlerle yeniden kurulabilirdi; 4- Doğa güçleri ile beşerler arasında evlilikler gerçekleşebilir; 5- Bu evliliklerin çocuklarında kahramanlarda olan özellikler bulunur; 6- Elementaller beşerle evlenmedikçe ölümsüzleşmezler, evlendiklerinde insan, elemental eşini ölümsüzleştirebilir ya da kendi ölümsüzlüğünden vazgeçip, bir elemental gibi ölümlü olmayı seçebilir. Bu seçime bağlıdır (kaderlerinde cehenneme gitmek olanlar son olasılığı seçebilir). Ölümsüzlükten vazgeçmek ve kader gibi görüşler ortaya koyarak, Montfaucon'un, kilise inançlarının sınırlarını aştığı görülecektir. Ancak o dönemde kendini yazmaya adamıştı ve eseri öylesine komik bulundu ki bu konuda hiçbir girişimde bulunulmadı.

Kaynak: "Büyünün, Cadılığın ve Okültizmin Tarihi"
Kullanıcı avatarı
HydroKinetic
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı
Mesajlar: 417
Yaş: 107
Kayıt: 24 Kas, 18:54
Konum: Cowen
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 2 kez

Re: Incubi ve Succubi

Okunmamış mesaj gönderen HydroKinetic » 06 Eyl, 17:49

çok güzelmiş haha dark-paganizmin parçası bunlar :D
yaşamayı hak etmeyen netenes şeysine: Eğer Gerçekten Aydınlanmış Olsaydın , Önce Dinler , Anlar Sonra Bir Şeyler Yapmaya Karar Verirdin. İki Kişinin Lafına Kanmak Mıdır Aydınlanmak ? Sergilediğin Tavır Kimin Şarlatan Olduğunu Herkese Gösteriyor.

Kullanıcı avatarı
Charleton
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı
Mesajlar: 5
Yaş: 25
Kayıt: 07 Eyl, 21:18
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: Incubi ve Succubi

Okunmamış mesaj gönderen Charleton » 08 Eyl, 17:37

Bilgi için teşekkürler. İlginç ve araştırılması gereken konular arasında...
Hayallerinin peşini bıraktığın gün, bil ki ölmüşsün demektir !

Hep denedin, hep yenildin, olsun yine dene, bir daha yenil, daha iyi yenil... (Samuel BECKETT)

Asla birilerinin umudunu kırma... Belki de sahip oldukları tek şey odur..!

Kullanıcı avatarı
gabrielgray
Mesajlar: 479
Yaş: 24
Kayıt: 10 Mar, 23:34
Konum: Bursa
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 10 kez

Re: Incubi ve Succubi

Okunmamış mesaj gönderen gabrielgray » 12 Eyl, 13:33

Rica ederim, okuduğunuz için asıl size teşekkürler :)

luciddream
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı
Mesajlar: 4
Yaş: 33
Kayıt: 09 Eyl, 15:56
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: Incubi ve Succubi

Okunmamış mesaj gönderen luciddream » 14 Eyl, 15:49

okudum güzelmiş


Cevapla

“Genel Kültür” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir