Tahvil nedir ?

Maliye
Forum kuralları
* Forumlarda T.C. Yasalarına aykırı konu açmak ve konulara yazmaz,
* Genel ahlaka aykırı yazılar yazmak, resim-video ve çeşitli medyalar eklemek,
* Küfür ve aşağılama içeren yazılar yazmak,
* Dil, Din, Irk ve Mezhep ayrımı yapmak, kışkırtmak veya bunlara zemin oluşturmak,
* Ahlaki, Tarihi, Örfi ve Kültürel yapımıza aykırı konu başlatmak, konularda yazmak ve yayınlamak,
* Hangi nedenle olursa olsun Siyasi konularda başlık açmak, açılmışsa başlık altına yazmak; başka bir konu altında Siyasi konulara girmek, Siyasi tartışmalar başlatmak, başka konuları Siyasi tartışma malzemesi haline getirmek;
Forum ortamının sıhhati açısından Yasaktır. Bu kurallara uymayanlar hiçbir uyarı verilmeksizin Forumdan Uzaklaştırılacaklardır
Cevapla
Zek Asakura
Mesajlar: 187
Yaş: 26
Kayıt: 06 Haz, 18:14
Yaşadığınız İl: 45 Manisa
Konum: Aklının almadığı yerdeyim,okuldan alınmayan belgeyim
Teşekkür etti: 10 kez
Teşekkür edildi: 9 kez

Tahvil nedir ?

Okunmamış mesaj gönderen Zek Asakura » 08 May, 19:32

Yatırım araçları içerisinde birçok insanın günlük hayatta sürekli duyduğu ancak her zaman temkinli yaklaştığı bir yatırım çeşididir. Tahvil yatırımları için açılan ihalelere katılmak gerekir ki bu işlem çoğu zaman aracı olan bankalar aracılığı ile yapılır. Ayrıca İMKB alım satım işlemleriyle de yine aracı kuruluşlar kullanılarak tahvil alınabilir.

Tahvil, bizzat devletin kendisinin ya da anonim şirketlerin kısa vadede ödünç para bulmak için piyasaya sürdükleri bir nevi senettir. Piyasaya sürülen borç senetleri devlete aitse “devlet tahvili”, şayet anomin ortaklıklar borçlanıyorsa “özel sektör tahvili” şeklinde isimlendirilir. Bu aşamada borç senedini piyasaya süren anomin şirketler ya da hazine yani devlet, önceden sabit ya da değişken faiz oranı belirleyebilir ki bu durumda da sabit faizli tahvil ya da değişken faizli tahvil olarak tanımlanır.

Yatırım aracı olarak tercih edilecek olan tahviller de, finansal açıdan risk arttıkça kazanç da büyümektedir. Bu nedenle tahvil yatırımının çok dikkatli bir şekilde planlanması ve piyasa analizinin doğru şekilde yapılması gerekir. Anonim şirketlerin piyasaya sürdüğü tahvillerin getirisi daha fazlayken, özel sektörün borcunu geri ödememe ihtimali de vardır. Bu nedenle her ne kadar daha fazla kazanç elde edilmesi söz konusu olsa da, tahvil yatırımlarında özel sektör tercih edildiğinde her zaman söz konusu olan bir risk mevcuttur.

Tahvil yatırımları için garanti olarak kabul edilen devlet tahvilleriyse, devletin borcunu geri ödemek için birçok farklı yol bulabildiği için tercih edilir. Devlet genellikle piyasaya olan borcunu ödemek için vergi alma yetkisini kullanarak, ihtiyacı olan parayı kısa süre içerisinde temin edebilmektedir. Genel olarak ülkelerin gelişmiş ekonomik yapısına göre tahvillerin vade süresi de uzamaktadır. Ancak tahvil en az 1 yıl vadeli bir yatırım aracıdır ve uzun vadeli hesaplamalar yapılmasını gerektirir.

Ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerde devlet ve özel sektör tahvilleri 5,10 ya da 20 yıllık oldukça uzun vadeleri kapsayabilir ve getirisi de doğru orantılı olarak artmaktadır. Ülkemizdeki küçük yatırıcılar da herhangi bir tereddüt içerisinde girmeden tahvile para yatırabilir ve uzun vadede kazanç sağlayabilir.


Maliye Bölümü üzerine Ne tür Sorunuz varsa özel mesaj atın bildiğim kadarıyla cevaplarım ( en iyi bildiğim ders hukuk)


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Maliye” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir