Meditasyon Nasıl Yapılır 2 - Mistik Bilinç ve Nitelikleri

Meditasyon hakkında bilinmesi gerekenler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Meditasyon Nasıl Yapılır 2 - Mistik Bilinç ve Nitelikleri

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 15 Ara, 13:31

MİSTİK BİLİNÇ
Sözü geçen dinlerde Meditasyonun amacı, kendi özüne ve Evrensel Bilinç’e varmanın derin gerçeğine ulaşmaktır. Bugün olduğu gibi binlerce yıldır meditasyonun uygulanması mistik bilincin açığa çıkarılması içindir. Açığa çıkarmak diyoruz çünkü ulu mistik geleneklerin, her kişide arı bir öz benliğin gizli olarak bulunduğu fikrinde birleşmeleridir. Biz bunu bilgisizlik ve gerçeği görememek nedeniyle tanıyamıyoruz.

Mistik, insanları tatmin edebilecek bir açıklaması olmayan sözcüklerden biridir. Olaf Stapleton; "kişinin normalde, tam anlamıyla sezinleyemediği, öz anlamına, sırrına ulaşamadığı hakikatlere, rasyonel olmayan değişik bir algılama ve sezgi yoluyla ulaşması halidir." diye en açık ve kapsamlı bir şekilde açıklar.MİSTİK BİLİNCİN BAŞLICA NİTELİKLERİ
Mistik deneyim Üzerinde çalışan Prof. Ben Ami Scharfstein "Mistik Deneyim" adlı eserinde on bir karakteristikten bahseder. Bunlar, Aynilik, Farklılık, Eşitsizlik, Dahil olma, Aile yabancılığı Mizah ve Hakikattir. Modern yazarların çoğu zaman kıtlığından, W. James'in dört karakteristiğine değinmekle yetinirler.

1- TANIMLANAMAZLIK: Mistik bilince karşıt bir kavram bulunamadığı için, bu hal doğrudan doğruya denenir ve yaşanır. Bu özelliği ile mistik haller zihinsel hallere değil duygusal hallere benzerler. Hiç kimsede bir başkasına onun yaşamadığı bir duyguyu tam anlamıyla anlatamaz.

2- ENTELLEKTÜELLİK: Mistik gelenekler “anlayış”, “aydınlatma” veya “aydınlanma” ile ilgilidir.

3- GEÇİCİLİK: Mistik deneyim, genelde kısa süreli ve anlıktır.

4- PASİFLİK: Mistik hale ulaşmak için yapılan istemli hareketler sonucunda, mistik bilinç hali başlayınca, insan üstü bir kudret tarafından kavranıp tutulduğu duygusuna kapılır.

Mistik deneyimin önemle belirtilmesi gereken diğer bir özelliği; insanda bencillikten uzaklaşıp daha mutlu ve sevgi dolu bir yaşama yönelme şeklinde bir değişim meydana getirmesidir.

Sonsuza Susayış: Kutsal gerçeğin çağrısını ölümsüzlüğün işareti olarak duyan kimseler, meditasyona istekli olacaklar ve meditasyon yapmaktaki amaçlarını bileceklerdir.

Üçüncü Bölüm: meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5634.html
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için (toplam 3):
delenamo (15 Ara, 17:34) • Maximum (04 Oca, 14:44) • RedFourr (27 Eki, 08:19)
Değerlendirme: 5.56%


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Meditasyon” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir