Meditasyon Nasıl Yapılır 4 - Nerede ve Nasıl Meditasyon Yapmalı

Meditasyon hakkında bilinmesi gerekenler
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Meditasyon Nasıl Yapılır 4 - Nerede ve Nasıl Meditasyon Yapmalı

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 15 Ara, 14:08

NEREDE VE NASIL MEDİTASYON YAPMALI
Düzenli olarak meditasyon yapmak için, evin diğer insanlardan, gürültüden, rüzgardan, yanıp sönen ışıklardan uzak rahat ve sessiz bir köşesi en uygun yeridir. Odada telefon varsa fişi çekilmelidir. Fiziksel ağrı ya da zihinsel huzursuzluk, meditasyonu kesintiye uğratabilir veya engelleyebilir. Normal bir ortamda rahatınızı sağladıktan sonra, kendinizi hazırlayıp meditasyona oturabilirsiniz.

Banyo yapmak veya elinizi yüzünüzü yıkamak, burnunuzu temizlemek, dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı su ile çalkalamak, gözlerinize soğuk su çarpmak, gevşemeye yardımcı olur.

Bol bir kıyafet giyip, kravat, kemer gibi sıkı giyecekler çıkartılarak gevşeme sağlanır. Eğer burnunuz tıkalı değilse, ağzınızı kapayıp burnunuzdan soluyun. Ağzınıza salya akması, derin bir gevşemenin ifadesidir; istiyorsanız yutabilirsiniz. Aynı şey kaşınma duygusu içinde geçerlidir, kaşıyın ve meditasyona geri dönün.

Eğer çevrenizdeki objeye bakarak meditasyon yapıyorsanız, gözleriniz açık olacaktır. Daha sonra objeyi hayal etmek için gözlerinizi kapayabilirsiniz. Genelde, meditasyon süresince gözleri kapayarak görüş uyarımını kaldırıp, içe yöneltmek daha iyidir. Yaga’nın babası sayılan Patanjali’nin dediği Pratyahara “içine çekilme” duygusu için bu basit fakat önemli bir adımdır. Ayrıca gözlerinizi yarı açık tutmak uykuya dalmayı önler.

Meditasyon için en uygun zamanlar yemekten en az iki saat sonrasıdır. En iyi sonucu ise kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce alabilirsiniz. Eğer günde iki kere meditasyon uygularsanız, seanslar arasında en az altı saat olmalıdır. Günde bir defa yapıyorsanız, öğleden sonrasını veya akşam üstünü seçebilirsiniz. Eğer normal ve hareketli bir yaşantınız varsa günde yirmi dakika yeterlidir. Süre bittiğinde hemen ayağa kalkmayın, gözlerinizi açıp birkaç dakika sessizce oturduktan sonra kalkın.

Beşinci Bölüm: meditasyon-f170/meditasyon-nasil-yapili ... t5636.html
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için (toplam 3):
kimsetutamaz (04 Oca, 12:35) • Maximum (04 Oca, 14:44) • woods31 (04 Oca, 22:47)
Değerlendirme: 5.56%


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Meditasyon” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir