Parapsikoloji Çalışmaları için Kullanılabilecek Pratik Oto Hipnoz Tekniği

Pratik oto hipnoz teknikleri, Oto hipnoz nasıl yapılır?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Parapsikoloji Çalışmaları için Kullanılabilecek Pratik Oto Hipnoz Tekniği

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 08 Ağu, 00:48

Parapsikoloji ve alt dalları ile ilgilenenlerin belki en büyük sorunlarından biri de konsantrasyon ve Alpha ritminin yakalanması gerektiğinde transa geçememe sorunudur. Bu sorunu aşmak için yüzeysel çalışmalarla uzun süre pratik yapmak gerekir.

Ancak bunun da bir kestirme yolu var Hipnoz altında dış uyaranlar etkisiz kılınabildiği ve tek bir noktaya odaklanma daha yüksek seviyelerde olduğu için yapılmak istenenler telkin edilerek sonuca çok daha hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor. Normalde oto hipnoz bir uzman hipnozitör tarafından yapılır (En uygun olanı da budur. Alanında uzmanlaşmış Psikoloklar yapıyor) daha önce konu "Trigonometri" 'nin açmış olduğu konularda da işlenmişti. (Ayrıntıları arama bölümünden aratarak bulabilir veya merak ettiklerinizi buradan sorabilirsiniz.)

Bir hipnozitör bulmakta zorluk yaşıyorsanız (Özellikle parapsikoloji ile ilgili alanlarda kullanmak istiyorum dediğinizde size uzaydan gelmiş muamelesi yapmayacak düzeyde birini bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız) kendi kendinize transa girmekte mümkün. İstenilen seviyeye gelebilmek için belli bir süre çalışmak gerekiyor.

Ayrıca uyku sorunu yaşayanlar, Astralseyahat (Beden dışı seyahat), bilinçli rüya (Lucid), yeniden programlama, imajinasyon vb. alanlarda da kullanılabilir. Meditasyona aşina olanlar tekniğe yabancılık çekmeyeceklerdir. Tek farkı ulaştığımız trans haline istediğimiz an ulaşmak için oto hipnozda bir tetikleyici programlıyor oluşumuz.

Bu tür uygulamaların kişiye özel hale getirilebilir olduğunu unutmayın, kelimelere ve cümlelere takılıp kalmayın istediğiniz şekilde değiştirip kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Önemli olan kendiniz için verimli ve yararlı bir duruma gelmesidir.

Konu bilgilendirme amaçlı olup konu hakkında temel bilgileri olmayanların bir uzmanla görüşüp yardım almaları daha uygun olacaktır.


***********

Prof. Dr. Atilla Soykan'ın 2013 tarihli hipnoz kursundan....

Oto Hipnoz

Hipnoz uygulamaları bir başkası tarafından (heterohipnoz) veya bireyin kendisi tarafından (oto-hipnoz) yapılabilir. Hipnoza girme bireyin izni ve katılımı ile mümkün olabildiği için, tüm hipnotik deneyimlerin aslında bir tür oto-hipnoz olduğu söylenebilir. Bu alıştırmayı bir ses kayıt kaydederek, dinleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

Başlamadan;

A- Kendinizi serbest bırakmanızı – gevşetmenizi sağlayacak, ‘gevşe’, ‘rahatla’, ‘kendini bırak’, ‘huzurluyum’ veya ‘dinginim’ gibi bir kelime seçin. Bu kelimeyi oto-hipnoz çalışırken her derin nefes-alış verişin sonunda ve, ileride, hızlıca gevşeme sağlamak amacıyla tetikleyici kelime olarak kullanacağız.

B- Kendi kendinize sessiz bir şekilde tekrarlayacağınız ‘pozitif telkin’ seçin. Başlangıçta kendi kendinize konuşmanızı olumlu yöne itecek ‘ iç sesim gittikçe daha sakin, güvenli ve bana cesaret veren şeyler söylüyor’ gibi bir pozitif telkin seçmek daha uygun olacaktır.

C- Hayalini kurduğunuzda rahat ve huzurlu hissedeceğiniz, ‘sahilde uzanıyorken’, yeşil bir alanda oturuyorken’ gibi bir sahneyi zihninizde canlandırın. Eğer aklınıza bir rahatlatıcı sahne gelmiyorsa rahatlık veren, renkli ve şekilsiz bir sis bulutunun içinde olduğunuzu düşünün veya hayal edin.

D- Vucudunuzun 3 parçadan oluştuğunu düşünün; (1) Ayaklardan karnınıza kadar olan kısım (2) göğüs, sırt ve kollar (3) kafa ve boyun. Gevşeme yaparken bu parçalar sırayla gevşetilecektir.

Bu çalışma oturken veya yatarken yapılabilir. Münkün olduğu kadar sakin bir ortamda yapılmalıdır. Ortalama 10-20 dakika süren bu egzersiz 3-4 hafta hergün yapılırsa, tetikleyici kelime ile hemen gevşeme ortaya çıkartabilme mümkün olabilmektedir.

1- Güçlü ve derin bir nefes alın, göz kapaklarınızın kapanmasına izin verin ve dikkatinizi nefes alıp verişinize odaklayın. Zihninizin berraklaştığını düşünün ve vücudunuza rahat bir şekil verin,

2- Derin nefes alın ve 10-15 saniye nefesinizi tutun. Nefesinizi verirken aynı anda hem tetikleyici kelimenizi tekrarlayın ve hem de tüm vucudunuzdaki kasları gevşetin,

3-Tekrar aynı şekilde nefes alın ve 10-15 saniye nefesinizi tutun. Nefesinizi verirken aynı anda hem tetikleyici kelimenizi tekrarlayın ve hem de karnınızın altındaki kasları ayaklarınıza kadar gevşetin,

4- Aynı şeyi tekrarlayın ve bu sefer göğüs, sırt ve kollarınızı da gevşetin,

5- Bir kez daha aynı şeyi tekrarlayın ve bu sefer baş ve ense kaslarını da gevşetin,

6- Tekrar derin nefes alın ve 10-15 saniye nefesinizi tutun. Nefesinizi verirken aynı anda hem tetikleyici kelimenizi tekrarlayın ve hem de tüm vucudunuzu tarayarak gevşememiş kısımları saptayıp buraları da gevşetmeyi deneyin,

7- Nefesiniz normale dönene kadar bekleyin; bu esnada vucudunuzu tekrar tarayın ve gevşememiş veya tekrar gerilmiş kısımları saptayın, oralara gevşetici-rahatlatıcı renkli bir krem sürdüğünüzü zihninizde canlandırın

8- Şimdi kendinizi 10 basamaklı bir merdivenin başından rahatlatıcı sahnenize bakarken hayal edin. Yavaş yavaş merdivenlerden inmeye başlayın ve her basamağı 10’dan 0’a kadar sayın; indiğiniz her basamakta , daha fazla gevşediğinizi ve daha derin bir hipnoza doğru daldığınızı hissedin.

9- Zemine ulaştığınızda rahatlatıcı sahnenizin tam içine girdiğinizi hayal edin. Birkaç dakika bu sahnede gördüğünüz renklere ve şekillere, seslere ve herşeye odaklanın ve kendinizi tamamen bırakın. Vücudunuzdaki gevşeme ve huzurun hoş duygularını hissedin.

10- Şimdi, pozitif telkininizi kendinize tekrarlayın. Gerçekten hissederek ve tam söylenmesi gereken tonda söyleyin. Pozitif telkininizin içinizde yerleştiğini hissedene kadar söylemeye devam edin. Bittiğinde, bir süre daha aynı ruh halinde kalın ve pozitif telkininizin sizde oluşturduğu güven, sükunet ve gevşemenin tadını çıkartın.

11- Hazır olduğunuzda 1’den 5’e kadar sayarak yavaş oto-hipnozdan çıkın. 5 sayısını söyleyince gözünüzü açın, kollarınız ve bacaklarını oynatın, iyice bir gerinin.


Kaynak: Prof. Dr. Atilla Soykan, M+ Psikoterapi, Hipnoz kursu-2013
Kendisine alıntı izni için ulaşamadım umarım kusurumuza bakmaz.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için (toplam 2):
No_99 (08 Ağu, 06:29) • Uchiha Sasuke (08 Ağu, 14:33)
Değerlendirme: 3.7%


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Youtuber
Youtuber
Mesajlar: 2615
Yaş: 21
Kayıt: 30 Ara, 13:18
Yaşadığınız İl: 69 Bayburt
Burcunuz: Terazi Burcu: 23 Eylül-22 Ekim
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 1567 kez
Teşekkür edildi: 633 kez

Re: Parapsikoloji Çalışmaları için Kullanılabilecek Pratik Oto Hipnoz Tekniği

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 08 Ağu, 14:34

ÊyvaÂllah abi sağolasın.Denemelere başlayalım o zaman :)
Eğer birinin acısını paylaşmazsan, onu anlayamazsın. Ama sadece onları anladın diye, onlarla aynı fikirde de olamazsın.

-Pain

Kullanıcı avatarı
andre
Mesajlar: 366
Yaş: 18
Kayıt: 21 Haz, 08:07
Yaşadığınız İl: 16 Bursa
Burcunuz: Başak Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 12 kez

Re: Parapsikoloji Çalışmaları için Kullanılabilecek Pratik Oto Hipnoz Tekniği

Okunmamış mesaj gönderen andre » 25 Ağu, 20:33

Bende benzer bir alıntı yptım.Etkili bir yöntem hipnoz...


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Oto Hipnoz” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir