Sizinde Yapabileceğiniz Mental İllüzyon Gösterileri

Cevap gönder


Otomatik gönderimleri önlemek amacıyla, alttaki soruyu ya da bulmacayı tamamlamanız gerekmektedir.

BBCode KAPALI
İfadeler KAPALI

Başlık incelemesi
   

Geniş görünüm Başlık incelemesi: Sizinde Yapabileceğiniz Mental İllüzyon Gösterileri

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mental İllüzyon Gösterileri

gönderen sebep » 03 Tem, 22:57

hepsi ayrı kitaplarda olmaz diye düşünmüştüm

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mental İllüzyon Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 02 Tem, 01:30

sebep yazdı:
19 Haz, 14:58
teşekkürler çok güzel bir derleme olmuş. önerebileceğiniz bir kitap var mı bu konuyla ilgili?
Rica ederim. Öncelikle şunu bir netleştirelim; Hangi konuda kitap önerisi istiyorsunuz? Mentalizm, illüzyon ve mental illüzyon... Bu konudaki yazılarda üçünden de parçalar var. Aynı gibi görünse de aslında üçü de birbirinden farklı alanlar ve önerilebilecek kaynaklarda birbirinden farklı.

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mental İllüzyon Gösterileri

gönderen sebep » 19 Haz, 14:58

teşekkürler çok güzel bir derleme olmuş. önerebileceğiniz bir kitap var mı bu konuyla ilgili?

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mental İllüzyon Gösterileri

gönderen elemor » 29 Oca, 20:18

defineyi buldum teşekkürler. ellerine sağlık

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mentalizm Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 21 Nis, 12:53

İngilizcesi iyi olan arkadaşlar için 52 haftalık bir mentalizm programı var. Dersler haftada bir e-mail adresinize gönderiliyor. O haftanın konusuna göre yaklaşık 1.30 dk lık kısa bir video eşliğinde konuların detaylı anlatıldığı yazılar bulunmakta. Katılmak isteyenler özelden ulaşsın.

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mentalizm Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 29 Kas, 20:44

Basit Bir Yönlendirme Tekniği
Önce kolay yönlendirebileceğinizi düşündüğünüz bir kişiyi alıp karşınıza oturtun. Karşınızdaki kişiye zihnini boşaltmasını ve hiç birşey düşünmeden sadece size odaklanmasını isteyin.
Şimdi sıra geldi bilinçaltına göndereceğimiz mesaja. Tek elinizle boşlukta ters 7 çizin(bu hareketi olabildiğince doğal bir şekilde yapın) ve kişiye 1'den 10'a kadar aklına gelen ilk sayıyı söylemesini isteyin. Bu tekniği uyguladığınız 10 kişiden ortalama 6 sı "7" cevabını verecektir.
Buradaki püf nokta karşınızdakinden bir sayı düşünmesini istememeniz, aklına ilk geleni söylemesini istemenizdir. Eğer bir sayı düşünmesine olanak sağlayacak kadar vakit verirseniz fikrini değiştirebilir ve tahmininizin sekme olasılığı artabilir. Bu nedenle 1'den 10'a kadar aklına ilk gelen sayıyı sorun ve cevabı hemen alın. "Yönlendirmede en önemli unsurlardan biri kişiye düşünecek fırsat vermemektir".


---------------------Alıntı Değildir----------------------

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mentalizm Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 12 Eki, 21:56

İskambil Kartlarıyla Tahmin Gösterisi
Gerekenler: Kalem, kağıt, 1 adet iskambil destesi.
Hazırlık: Bir kağıda "siyahlar 4 kart eksik" veya "kırmızılar 4 kart fazla" yazın ve katlayın. İskambil destesinin içinden rengi siyah olan(maça veya sinek fark etmez bu gösteride renkler önemli) 4 adet kartı desteden ayırın ancak bunu seyircilere söylemeyin. Gösterinizi sunarken destenin 52 lik tam bir deste olduğunu söyleyin.
Sunum:Desteyi seyirciye verin iyice karıştırsın. Daha sonra kartları 2şer 2şer açmasını isteyin. Eğer 2 kartın rengide aynıysa ortaya koyun, kartları biri kırmızı biri siyahsa kenara atın. Bütün bir deste bu şekilde ayrılıp, bittikten sonra ortadaki kartları kırmızı ve siyah olarak ayrı ayrı sayın. Siyahlar 4 adet eksik çıkacaktır. Daha sonra masada duran kağıdı seyircinizden açmasını isteyin. Şansa bakın ki tahmininiz %100 tutmuştur.
Bu gösteriyi eğer güzel bir şekilde sunabilirseniz çok iyi reaksiyon alabilirsiniz.


--------------------Alıntı Değildir-------------------

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mentalizm Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 08 Eki, 20:27

Sıvı İçerisindeki Nesneye Etki Etmek
Gerekenler:1 adet bardak, 1 şişe soda, 1 adet mantar pano raptiyesi(arkası uzun ve plastik olması şart).
Başlangıç: Sodayı bardağa dökün. Raptiyeyi sodanın içine atın. Şimdi ellerinizi bardağın yanına koyun ve sanki raptiyeyi zihin gücünüzle hareket ettirmeye çalışıyormuş gibi davranın. Bir süre sonra raptiye hareketlenecek ve yataydan dik konuma geçecektir. Hiçbir şekilde dokunmadığınız raptiye kendi kendine hareket etmiş ve metal kısmının ucunda durmuştur. Gösteri bu kadar, mantığı ise çok basit. Sodanın içindeki hava baloncukları raptiyenin plastik kısmına yapışıp yukarı doğru yükselecek ve raptiyeyi metal kısmının ucunda dik bir şekilde tutacaktır.

Eğer bu bilgi işinize yaradıysa sağ alt tarfta bulunan"Teşekkür Et" butonuna basmanız yeterli.

--------------------Alıntı Değildir-------------------

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mentalizm Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 06 Eki, 03:18

Voodoo Gösterisi
Gerekenler: Sigara külü, kartvizit(veya beyaz kartonu kartvizit boyutunda kesebilirsiniz), kalem, çakmak veya kibrit.
Hazırlık: Kartvizitin boş yüzüne bir el figürü çizin. Bir miktar sigara külünü iki elinizden herhangi birinin orta parmağının iç yüzüne yapıştırın(kısaca kül tabağına orta parmağınızı basın:D ).
Başlangıç: Seyircinize voodoo büyüsü hakkında bilgisi olup olmadığını sorun. Bilgisi yoksa açıklayıp kısa bir voodoo deneyi yapacağınızı söyleyin. Seyirciniz bayansa bir adet saç teli isteyin, değilse bu adımı atlayın. Saç telini kartvizite sarın(bunun sebebi voodoo yaparken, etkilenmesi istenen kişinin vücudundan bir parçaya ihtiyaç duyulmasıdır. Not: bu aşama inandırıcılık açısından önemlidir). Daha sonra seyircinize ellerini avuç içi aşağı gelecek şekilde uzatmasını söyleyin. Tam bu aşamada ellerini biraz daha aşağı indirmesini söyleyin ve bunu yaparken de elinizle seyircinin avuç içine dokunun(yani seyircinin elini düzeltiyormuş gibi yapıyoruz ancak elimizdeki külü çaktırmadan seyircinin eline sürüyoruz). Bu aşamayı düzgün yaparsanız gösteri bitmiş demektir. Şimdi külü sürdüğünüz elini kapatmasını isteyin, diğer elini de avuç içi yukarı gelecek şekilde kaldırmasını isteyin. Şimdi saçı sardığınız kartviziti alın ve çakmakla ortasını hafifçe yakın(tutuşmasına gerek yok hafifçe kararsa yeter). Bunu yaptıktan sonra seyircinin avucu yukarı bakan eline kartviziti koyun. Bundan sonrası oyunculuk yeteneğinize kalmış. Seyirciye kartvizitle arasında saçı sayesinde bir bağ kurduğunuzu ve kartvizitteki yanığın bu bağ sayesinde eline geçtiğini söyleyin. Tabi ki inanmayacaktır ama elini açtığında şok olacaktır.
Bu tekniğin işleyişini anlamanız için Criss Angel ın ruj ile yaptığı açıklamayı şu linkten izleyebilirsiniz. ==>>> http://www.youtube.com/watch?v=IRgxMm13_1M

İpucu: Bu gösteriyi yaparken parmağınızdaki külü son derece iyi bir şekilde saklamalısınız ve seyirciye hiçbir şekilde elinizde bir şey gizlediğinizi belli etmemelisiniz, yoksa gösteriniz mahvolabilir.

Buraya kadar okuduysanız "Teşekkür Et" butonuna uğramanız iyi olur bence. :))

------------------Alıntı Değildir-----------------

Re: Sizinde Yapabileceğiniz Mentalizm Gösterileri

gönderen ozzzyyy » 05 Eki, 02:27

Gösterileri Kombine Etmek
Şimdi size gösterileri nasıl kombine edeceğinizi anlatacağım. Yapacağınız gösteride 2-3 farklı teknik kullanmak hem seyircinin anlamakta zorlanacağı karmaşık sonuçlar doğurur, hemde gösterinizin etkisini neredeyse %100 oranında arttırır. Neden %100 oranında arttırdığını açıklamak gerekirse, örnek olarak paylaştığım teknikleri ele alalım. Kelime tahmini ve kart tahmini gösterileri. İkisi de iyi gösteriler fakat tek başlarına kuru ve etkisiz duruyorlar(sunumunuza da bağlı tabi ki). Muhtemelen siz bunu arkadaşlarınıza yaptıktan en geç 2 gün sonra gösterinizi çözüp size ve başkalarına yapacaklar. Sebebi sizin sunum eksikliğiniz, hemen yapayım da bitirip alkışı alayım tedirginliği yada arkadaşlarınızın sandığınızdan zeki olması olabilir. Ancak bu iki gösteriyi ayrı ayrı değilde tek bir gösteri halinde sunarsanız işler değişir. Çünkü 2 gösteride yapılması gereken işlemler birleştiğinde uzun soluklu ve karmaşık bir gösteri ortaya çıkıyor. Sizinle hemen ufak bir kombine gösteri kuralım. Örnekte verdiğim 2 gösteriyi kombine edeceğiz. Kelime tahmini gösterisindeki adımları takip ederek kelimenizi belirleyip bir kağıda yazın. Daha sonra aynı şeyi kart tahmini gösterisi için yapın fakat 2 tahminide aynı kağıda yazmayı unutmayın. Sonra bu kağıdı iyice katlayıp bir zarfa koyun veya üzerine tahmin yazıp kenarına ataç takabilirsiniz. Maksat kağıda gösteri boyunca dokunmadığınızın belli olması. Gösteriye başlamaya hazırsanız önce kelime tahminini yapın ve kelimenizi belirleyip bir kenara yazın. Daha sonra kart tahmini gösterisini yapın ve bu kartı da bir kenara yazın. Daha sonra seyircinizden tahmin kağıdını alıp seçilenlerle tahminlerinizi karşılaştırmasını isteyin. Tabi ki doğru çıkacaktır. Benim anlattığım sadece size yol göstermesi için ufak bir örnek. İleride daha iyilerini kendiniz yapıyor olabileceksiniz.

--------------------Alıntı Değildir--------------------

Başa dön