Telkin-Anne-Baba ve Programlanan Çocuk

Cevapla
Kullanıcı avatarı
TriGonoMetri
Medya-Tanıtım Yönetici
Medya-Tanıtım Yönetici
Mesajlar: 406
Yaş: 30
Kayıt: 23 Tem, 21:51
Yaşadığınız İl: 72 Batman
Burcunuz: Başak Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 181 kez
Teşekkür edildi: 272 kez

Telkin-Anne-Baba ve Programlanan Çocuk

Okunmamış mesaj gönderen TriGonoMetri » 19 Kas, 10:55

Resim

Özellikle anne ve babalardan sık duyduğum: ''Benim çocuğumda özgüven sorunu var.'' ''Oğlum ürkek davranıyor.'' ''Kızım çaba göstermiyor.'' cümlelerinden dolayı farkında olmadan öncelikle ailemiz ve sonra çevremizdekilerine yüklediğimiz olumsuz telkinler konusuna değinmek istiyorum.Özellikle soruyorum ''Çocuklarımıza hitap ederken kurduğumuz cümlelerin farkında mıyız?'' ''Evet'' diyecekler olduğu kadar kızdığım anda ''hayır'' diyeceklerin sayısınından çok olduğunu tahmin ediyorum.O zaman kendimize bir dur diyelim.Şunu bilmeliyizki çocuklar, içinde resim olmayan bir çerçeve gibidir.Anne-baba ve çevredeki etkenler tarafından yoğurularak şekil alır.Daha içi boş ve saf olan bir çerçeve özellikle sözlerle şekil alır ve kendini yoğurur.Çocuk hata yapar veya sorumluluğun ne anlama geldiğinin farkında olmayabilir ama o anda çocuğumuza veya çocuklara sarfedilecek sözlere dikkat etmemiz lazım.Özellikle anne ve babaların çocuklarına sık kullandığı birkaç yanlış cümlenin ne olduğunu ve bunların nelere yol açacağına bir göz atalım.Özellikle sıkça söylenen:

''Senden adam olmaz''
''Sen birşey beceremezsin''
''Sen hep kötü not alıyorsun''
''Tembelsin''

vb... birçok cümleyi çocuklarımıza kullanırız değil mi?Bilerek veya bilmeyerek ve kızgınlık anında.Sonuçlarının ne olacağını tahmin etmeden.Sizce neler olabilir?Evet daha önce dediğim gibi o boş,temiz ve saf çerçeveye farkında olmadan şekil veriyor olursunuz.Farkında olmadan söylediğiniz sözler çocuklarımızın bilinçaltına etki eder ve çocuklarımız bunu bir mod haline getirir.İlerleyen dönemlerde çocuklarda özgüven vb sorunlar ortaya çıkabilir.Bunları yaşamamak ve yaşatmamak adına dikkatli olmalı ve hitap ederken kullanacağımız kelimeleri özenle seçmeliyiz.Herhangi bir hata veya sorun karşısında kullanacağımız cümleler kırıcı ve çocuğunuzu kapanıklığa itecek kelimelerden uzak olmalı.Yukarı da örnek verdiğim cümleler yerine;

''Biraz gayret gösterirsen yapabilirsin''
''Çalışkansın daha çok yoğunlaşmalısın''
''Becerebilirsin inanıyorum''

vb... olumlu cümleler kullanırsak göreceksiniz ki çocuğunuzda negatif durum pozitif bir hal almaya başlar.Çocuğunuz özgüven ve inançlarını yitirmemiş olur.Resim daha güzel bir şekil alır.O saf yürek hayata daha güçlü tutunur.

Çocuklar geleceğimizdir.Bu yükü güzel bir şekilde yarınlara taşımalıyız.Bu yüzden çocuklarla konuşurken daha olumlu olmalı ve pozitif telkinler yüklemeliyiz.Saygılarımla
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti TriGonoMetri mesajı için (toplam 3):
Yönetici (19 Kas, 12:41) • Uchiha Sasuke (19 Kas, 19:00) • caryes (23 Kas, 17:37)
Değerlendirme: 5.56%


Ne zaman şah desem herşey mat olur!


Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Re: Telkin-Anne-Baba ve Programlanan Çocuk

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 19 Kas, 12:45

Teşekkürler TriGonoMetri kısa ve öz bir anlatım olmuş.

Kimliğini kaybetmiş bir milletiz ne doğulu kalabildik ne batılı olabildik bu ikisi arasında kimliksiz ucube bir millet haline geldik bu da ne yazık ki yukarıda anlattıklarını doğurdu. Özgüven insanlarda belli bir kimlik, ideal ve mana ile oluşuyor. Bunlar olmayınca çoğu gereksiz madde planındaki işlerle sürekli negatif bombardıman başlıyor. Eskiden ninnilerde bile olumlu telkinler varmış, bebek yaştan çocukluk dönemi dahil hep ileriyi gösteren sözlerle insanlar yetiştirilmiş çünkü millet olarak ideal varmış. Şu an! Kişilere kalmış. Bu zamanda anne-baba olmakta çocuk olmak ta zor zanaat : )
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için (toplam 2):
TriGonoMetri (19 Kas, 13:09) • Uchiha Sasuke (19 Kas, 19:00)
Değerlendirme: 3.7%
İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.

Kullanıcı avatarı
caryes
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 1005
Yaş: 23
Kayıt: 25 Ağu, 14:16
Yaşadığınız İl: 34 İstanbul
Burcunuz: Kova Burcu: 22 Ocak-19 Şubat
Cinsiyetiniz: Kadın
Konum: yönetici
Yaş: 23
Teşekkür etti: 56 kez
Teşekkür edildi: 33 kez

Re: Telkin-Anne-Baba ve Programlanan Çocuk

Okunmamış mesaj gönderen caryes » 23 Kas, 17:36

yazıda çok doğru bi noktaya parmak basılmış gerçekten günümüzde anne ve babaların davranışları çok bilinçsizce. çocuklarına olumlu yaklaşmak yerine onları küçümser nitelikte davranıyorlar ve ailelerin farkında olmadan yaptığı bu davranışlar çocuğun geleceğini özgüvenini başarısını herşeyini olumsuz yönde etkileyecek niteliğe sahip. günümüz toplumu bu konuda cahil olmasına rağmen bu konuya kendini adamış pedagoglar bulunmakta hem aile hem çocuk gelişimi için birçok etkinlik yapılmaya başlanmış radyoda programlar yapılıyor çok kez farkettim bu konuda değişim yapılmaya çalışıldığını zamanla toplumumuzda olumlu gelişimi sağlayacak bilincin oluşacağına inanıyorum. yaptığın paylaşım için teşekkürler keşke bu paylaşımı anneler ve babalar da okusa..
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti caryes mesajı için:
TriGonoMetri (07 Ara, 16:19)
Değerlendirme: 1.85%
*istanbul*


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sizden Gelenler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir