Parapsikoloji Nedir? Ve Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez? (Makale)

Parapsikoloji Nedir? Ve Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez?

Moderatör: Sai

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Parapsikoloji Nedir? Ve Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez? (Makale)

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 22 Ara, 23:02

Parapsikoloji Nedir? Ve Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmez?
Resim

Parapsikoloji.net için hazırlamış olduğum Parapsikoloji'nin anlamı ve neden bir bilim dalı olarak kabul edilmediğine dair makalem. Mümkün olduğunca sadece bir dille farklı bir bakış açısı ile açıklamaya çalıştım. Bu aynı zamanda doğrudan değinmedim ama, ülkemizde neden hala Parapsikoloji alanında bir eğitim kuruluşu olmadığına da cevap niteliği taşıyabilir.

Parapsikoloji Nedir?
Dilimize Türk Dil Kurumu tarafından “Ruh Bilimi” olarak çevrilen ve Fransızca bir kelime olan orijinal yazılışı ile parapsychologie iki kelimeden meydana gelmiştir. Yunanca bir kelime olan “Para” kelimesi “bilinenin ötesinde, bilinmeyenler, ötesinde” anlamlarını taşır. Bu kelimeye “psikoloji” kelimesinin eklenmesi ile bir çoğunun parasal bir olguyla karıştırdığı “Parapsikoloji” kelimesi ortaya çıkmıştır. Para kelimesinin psikoloji ile bir araya getirilmesi ne kadar mantıklıdır bilinmez, Parapsikoloji nedir? diye sorulduğunda benim zihnimde; “Psikoloji’nin ilgilenemeyeceği, mevcut kapasitesi ve terminolojisi ile tanımlamakta zorlanacağı bir alan, Psikolojinin bittiği yerde başlayan olağanüstü, sıradışı, gizemli, farklı ve sıradanlığa mahkum olmak istemeyen sıradışı insanların bilim dalı” şeklinde bir tanım ortaya çıkıyor.

Bilimsel Bir Çelişki Olarak Parapsikoloji

“Psikolojinin bittiği yerde başlayan bilim dalı” olarak para kelimesi ile psikolojiyi yanyana getirmek, “Parapsikoloji” yi hala madde düzeyinde sıkışıp kalmış bilim dalları kategorisine dahi almayan bilim çevresi için ayrı bir tezat. Bir tarafta insan davranışlarını inceleyen ve bilim dalı olarak kabul edilen “Psikoloji” diğer tarafta ise Psikoloji ile tanımlamakta zorlanacakları olaylar karşısında “aslında böyle bir bilim yok ama adına biz duyu dışı konuları inceleyen parapsikoloji” diyelim dedikleri bilinenlerin çok ötesinde bir bilim dalı. Kabul edilen bir bilim dalının üzerine yapıştırılarak ekleme yapıldığı, bir şeyleri açıklamakta zorlandıklarında başvurdukları aslında bilimsel olmayan bir bilim dalı “Parapsikoloji”. Bu açıdan bakıldığında aslında parapsikolojiyi bilim dalı olarak kabul etmeyen bilim çevresinin acizliğini de görmüş oluyoruz. Bilimsel gerçek olarak “gördüğü, duyduğu ve dokunduğu” olguları kabul eden bir mekanizma, açıklayamadığı veya açıklamakta zorlandığı konularda kendi mekanizmasının bir parçası olan ekleme bir bilimle icat ettiği ama kabul de etmediği bir bilim.

Parapsikoloji Neden Bilim Dalı Olarak Kabul Edilmiyor?

Bu sorunun cevabını birkaç açıdan ele alabiliriz. Parapsikoloji Modern bilim diye tabir edilen ve halen okutulmakta olan “Bilim” kalıbına uymamaktadır. Sadece siyah ve beyaz konulu bir resim çalışmasına kırmızı rengin kabul....
devamı için: https://www.parapsikoloji.net/parapsikol ... l-edilmez/
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için:
caryes (03 Oca, 15:36)
Değerlendirme: 1.85%


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sizden Gelenler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 3 misafir