Parapsikolojiye Yön Veren Bilim İnsanları ve Parapsikologlar (Makale)

Parapsikolojiye Yön Veren Bilim İnsanları ve Parapsikologlar

Moderatör: Sai

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Parapsikolojiye Yön Veren Bilim İnsanları ve Parapsikologlar (Makale)

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 27 Ara, 00:40

Parapsikolojiye Yön Veren Bilim İnsanları ve Parapsikologlar
Resim

Farklı bilim dalları ile anılmış olsalar da tüm gizemleri ve bilgelikleri ile Parapsikoloji’nin gelişimine katkı sağlamış çok sayıda bilim insanı bulunuyor. Makaleyi okuduğunuzda göreceğiniz ilginç bir durumla karşılaşacaksınız. Aslında Parapsikolojinin bilim olarak doğması için mücadele veren isimlerin büyük kısmı Psikolog, fizikçi, matematikçi, filozof ve tıp alanında adlarını duyurmuş isimler. Diğer ilginç bir nokta ise Parapsikolojinin temelini atan ve kurumsallaşma noktasında etkili olan isimlerin büyük kısmı İngiliz ve ilk faaliyetler genelde İngiltere’de ortaya çıkmış.

Franz Anton Mesmer: 1700’lü yıllarda yaşamış Alman Hekimdir. Kendi adı ile de anılan Mesmercilik, Parapsikolojinin temeli olarak anılır. Ruhsal şifa yöntemleri adını verdiği yöntemler ile mıknatıslar ve bedensel enerjilerle tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Ayrıca hipnozda “Somnambulistik” evre olarak adlandırılan yapay uygurgezerlik Franz Anton Mesmer tarafından bulunmuştur. Duyu dışı algılamalar ve altıncı his üzerinde de çalışmalar yapan Mesmer gelecek kuşak Parapsikologlar için altın değerinde veriler bırakmıştır.

Henry Sidgwick: 1882 yılında Londra’da Psişik Araştırmalar Derneği (SPR) kurucularından ve aynı zamanda derneğin ilk başkanı.

Professor Jean Martin Charcot: Bir çok alanda yaptığı çalışmalarla bilim insanlarına ilham kaynağı olmuştur. Freud gibi çok sayıda bilim insanı Jean Martin Charcot’dan eğitim görmüş veya yanında staj yapmıştır. Jean Martin Charcot özellikle hipnoz ve açıklanamayan davranış ve olaylara ilişkin yaptığı çalışmalarla önemli bir veri birikimi sağlamıştır. Günümüzde kullanılan teşhislerle ilgili terimlerin önemli bir kısmı Jean Martin Charcot’a aittir.

William Crookes: İngiliz Psişik Araştırma Derneği başkanlarından ve ünlü spiritüalistlerdendir (Ruhculuk). 1874 yılında “Spiritüalizm Olayları Üzerine Araştırmalar” adıyla bir kitap yayınlamıştır.

Sigmund Freud: Martin Charcot’tan da dersler alan Freud psikanaliz yöntemini geliştirmekle kalmadı Parapsikoloji alanında da çalışmalar yaparak açıklamalar getirdi. Baskılar nedeni ile hayatta iken yayınlamayan “Psikanaliz ve Telepati” adlı bir raporu bulunmaktadır. Bilinçaltı, hipnoz ve psikanaliz ile modern psikolojinin temellerini adan Freud’da SPR yani İngiliz Psişik Araştırma Derneği üyeleri arasında bulunuyordu.

Pierre Janet: Klinik Psikoloji üzerine çalışmaları bulunan Pierre Janet’te Psikoloji ile birlikte Psikolojinin açıklayamadığı konularda araştırmalar yaptı. Histeri ve Histeriklerin zihinsel durumları ile ilgili çalışmalar yapan Janet’in Ruhi Mucizeler ve Hipnotizma adlı eserleri bulunmaktadır. Pek çok ünlü Psikolog gibi Janet’te SPR (İngiliz Psişik Araştırma Derneği) üyesidir.


Yazının devamı: https://www.parapsikoloji.net/parapsikol ... ikologlar/
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için:
kimsetutamaz (02 Oca, 13:10)
Değerlendirme: 1.85%


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sizden Gelenler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir