LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

letaiflerin yerleri, letaiflerin makamları, kalp, ruh, sır, hafi, ahfa ve nefsin yerleri, letaifler nasıl açılır, letaiflerin özellikleri, letaiflerin rengi, letaif nedir, letaifler ne demek, letaifler calismasi, letaifler nasıl çalıştırılır

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 22 Nis, 17:05

LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Resim

''O sinsi vesvesecinin şerrinden (insanların rabbine sığınırım), o ki, insanların göğüslerine vesvese verir durur. Gerek cinlerden, gerekse insanlardan olsun.'' (nas 4-6)

İbn-i Sina: ''Nefsin ilk ilgilendiği, sine ve gönüldür. Gönlü istila ettikten sonra, kalp aracılığı ile diğer azalara yayılarak onları ifsat eder.'' der.

İmam Gazali: kalbi bir kuyuya; el, ayak, göz, kulak vs'yi pis olursa, kuyu necasetle dolar. Temiz, berrak sular akarsa bal olur. İşte bu sebeple mürşid-i kamiller; kalbi, nefis ve şeytanın tasallutundan kurtarmak için zikir telkininde bulunurlar.

İmam Gazali ''Dikkat ediniz, (halk) yaratma da, emir de O'unundur.'' (araf:54) ayetinde geçen ''Halk'' (yaratma) kelimesini; su, hava, ateş, toprak ve nefisten ibaret olan bu benden olarak(alemi halk); emir kelimesini de, ''alemi emir'' olarak anlar. Kişi sadırda bulunan kalp, ruh, sır,hafi ve ahfay'yı zikirle ihya ederek, ''Onları, Allah karanlıktan aydınlığa çıkarır'' (bakara 257) Kelam-i İlahi'si doğrultusunda; küfürden, nifaktan, şehevi ve hayvani duygulardan, şek ve şüpheden, tereddütsüz imana İslam ve ihsana (Allah'ı görür gibi taat yapmaya) kavuşturur.

Sol memenin 4 parmak altında bulunan, nuru sarı, Adem (a.s)'in kedemi, ayağı altında olan kalp; zikirle, bilhassa rabıta ile, Hakk'ın feyzini mürşid-i kamilin arş-ı azam olan gönlünden içerek yanar, batar ve şiddetle vurmaya başlar, tarif olunmaz bir zevk hasıl olursa; mükafatını bizzat Rabbimizin ihsan buyurduğu, dil hareket etmeden yapılan, Sıddık-ı Azam'a öğretilen kalp zikri talim edilir ehlince.

Sağ memenin 4 parmak altında, kırmızı renkte nuru olan Nuh (a.s)'in kademi altında yeralan ruh bulunur. Kalbin 2 parmak üzerinde, nuru beyaz olan, Musa (a.s)'nın kademi altında bulunan yerde sır; ruhun 2 parmak üstünde, nuru siyah, İsa (a.s)'ın kademi altında hafi; döşün tam ortasında yerini alan, nuru yeşil olan, Cenab-ı Muhammed Mustafa (sav)'in kademi saadetlerin altında ise ahfa bulunur (bildiğim kadarıyla fena fir rasul bu mertebede olunur)

Bu merkezlerde kalpteki gibi haller olur, bu merkezler zikre başlarsa o vakit, ''Onların sadırlarında, içlerindeki kin namına (hasetlik ve her türlü ahlaki rezalet) ne varsa hepsini söküp atmışızdır'' (araf:43) buyrulan cennet ehlinin halleriyle hallenir derviş. Şeytan ve nefsin istilasından sadır ülkesi kurtulur biiznillahi teala. Hükmü altında bulundurduğu sadır ülkesini kaybeden, alnın ortasında yerini alan nefis de, ister istemez teslim olur. Manen, kılıç elinde gelen mürşid-i kamilin katletmesiyle kötülüğünü atan nefis, Allah'ı zikirle durulmaya başlar. '' Gerçek kurtuluş bulmuştur onu (nefsi) temizlikle parlatan. ''(şems:9)

Emir aleminin zikrinden sonra, halk alemi (su, hava, ateş ve toprak) diye belirtilen beden de zikr ile nura kavuşmaya başlar. Vucudun her zerresi de zikrullaha geçerek, zikr-i küll olur benden. Çam kozalağı gibi düşünülen vucut; ani, tepeden tırnağa boyanarak zikr-i sultani olur. Nurdan yaratılan ruhla, kötülüğün menbaı olan nefis, zikir sayesinde birbiriyle anlaşır ve bedende sulh temin edilir. Zaten tasavvufun anlamı da budur.

Letailerin Nurlarının Görülmemesi

Bütün letaiflerin nurları vardır. Yalnız bu nurlar helal lokma yiyen insanlarda görürülür.
Bu zamanda ise, insan, faizi yemese bile faiz ile muamele görenin bir çayını içtiğinde manen bozuluyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yiyeceklerde bozulmalar çok. Helal-haram gözetilmeden üretilen yiyeceklerden kaçınılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunlar çok etki yaptığı için, letaif derslerinde nurlar görülmeden dersler geçiliyor.


Afak ve Enfüs (İç ve Dış Alem)

Her ne kadar letaif dersleri bir bir aşılıyorsa da yine de bunların geçilmesi salik için yeterli değildir. Bunun ötesinde on sekiz bin aleme açılmak gerekir. Nefsin yedi mertebesi, ruhun beş mertebesi, sırrın da altı mertebesi toplamında on sekiz mertebe ediyor. Bu alem, on sekiz bin alem. İnsana da alemi suğra deniyor. Bir alemi ekber var; dışımızdaki alem, buna afak diyoruz. Bir de içimizdeki bir alem var buna da enfüs diyoruz. Nil, Seyhan, Ceyhan vahdet denizine akar ve kendisinden bir eser kalmaz.

Bu mertebelerde, çalışmaya göre, fena halleri, beka hallari, vahdet-i vucud ve vahdet-i şuhud halleri zuhur etmeye başlar. Bu,on sekiz mertebenin yanında bir de her letaifin kendi arasında biner perdesi vardır. Bunlar geçildiğinde derviş on sekiz bin aleme kendini açmış oluyor. Mesela kalbin, o yanıp batması, vurması, normal halinde zevkiyle birlikte kendi içinde bin hicap, bin tane perdesi var. Bunlar da geçilecek. Nasıl geçilecek? Dille haber verilemez ki O, kalbin hallerindendir. Ancak böyle izah edebiliriz.Kaynak: Manevi Yolculuk
Seyr ü sulük
Ali Ramazan Dinç


İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


fearme
Mesajlar: 50
Yaş: 27
Kayıt: 24 Mar, 14:58
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 1 kez

Re: LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Okunmamış mesaj gönderen fearme » 22 Nis, 17:07

Güzel paylaşım saol

Kullanıcı avatarı
byfreestylerap
Mesajlar: 690
Yaş: 24
Kayıt: 11 Kas, 22:30
Konum: C:\WINDOWS\system32
Teşekkür etti: 17 kez
Teşekkür edildi: 6 kez
İletişim:

Re: LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Okunmamış mesaj gönderen byfreestylerap » 22 Nis, 19:39

güzelmiş tşkler...

Kullanıcı avatarı
Kaantalha
Mesajlar: 160
Yaş: 26
Kayıt: 29 Nis, 21:07
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Okunmamış mesaj gönderen Kaantalha » 29 May, 19:02

saol güzel paylaşım

vats
Mesajlar: 1
Yaş: 41
Kayıt: 06 Mar, 11:57
Yaşadığınız İl: 9 Aydın
Burcunuz: Terazi Burcu: 23 Eylül-22 Ekim
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Okunmamış mesaj gönderen vats » 06 Mar, 12:02

tskler!

Peki Letaif üzerinde hangi zikirler yapilir?

Bazi tarikatlar allah zikirle baslar mesela.
Bazilari 5000, 10000, 50000 defa tekrarlamakta israr ederler.

Bazi tarikalarda salavat getirirler.


Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Re: LeTaİfLeR (Kalp, Ruh, Sır, Hafi, Ahfa ve Nefis)

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 08 Mar, 02:57

Şu ana kadar edindiklerimden yola çıkarak yazayım,

Seyri Süluk yapılacaksa ne sayı ne de virdler gelişigüzel belirlenmez. Sayıda zikir de kişiye ve kişinin ruhsal yapısına, kabiliyetine göre değişir.

Bu konuda çok farklı uygulamalar olmakla birlikte şahsi kanaatim, Parapsikolojide çakra veya enerji kanalları olarak geçen Tasavvufta letaifler (anlam ve fonksiyon farkları vardır) olarak belirtilen noktalar her insanda farklı oranlarda aktiftirler. Sayı ve tekrarlanacak zikirler sabit değildir. İşin ehli olan ve bu noktaları görebilenler (durugörü, aura, 3. göz, tasavvufta kalp gözü) her talep edene zikir vermedikleri gibi herkese de aynı sayı ve zikri de vermezler.

Her sesin, düşüncenin, dille ve kalple anmanın frekans ve beyindeki etkileri farklıdır. Bu farklılıklar her biri farklı özelliklere ve kabiliyetlere sahip insanlarda da farklı şekilde yansır. Amaç Allah ile irtibatın, kalbi ve ruhi seviyede devamıdır. Bu devamlılık herkeste aynı oranda olmaz. Okunduğunda, duyulduğunda kulağa çok hoş gelen bazı sonuçlar herkeste aynı sonucu vermez. Az, öz ve devamlı olan her zaman daha iyidir. Azın çok olması kişisel hırs ile olmamalı.

Bir ormanda kimsenin bilmediği bir yerde açan çiçeğin bir anda herkes tarafından görülmesi nasıl sonuçlanıyorsa bu konuda ona benzer. Bazı insanlar vardır ruhsal yönden gelişime çok açıktırlar kalpten öyle bir "Allah" derler ki o gün "10 bin defa" Allah diyenden kat ve kat ruhsal açılım yaşayabilirler. Öyle insanlarda vardır ki, sırf "Bu yaptığımı sadece Allah biliyor, başkasının bilmesine gerek yok, sırf O'nun rızasını kazanmak için yapıyorum veya yapmıyorum" der, bunu yaparken de öyle ruhsal zorluklar yaşar ve öyle ruhsal dönüşümlere uğrar ki ne yapsa o noktayı belki bir daha yakalayamaz.

Uygulamalar her tarikatta farklı olduğu için "şu daha doğru, şurada şu okunmalı, şu daha etkili" şeklinde bir ifade kullanmak doğru olmaz. Bu tabi olunan yere göre değişir. Her gemi aynı rotayı izlemez belki ama gidecekleri liman aynıdır. Mutlaka bir gemiye binme zorunluluğu da yoktur. Farklı araçlarda kullanılabilir.

Öncelik insanın ne istediği, neyi neden istediği ile ilgili olmalıdır.

"Letaif üzerinde hangi zikirler yapılır" sorusunun cevabı yukarıda bahsettiğim konulardan dolayı doğrudan bir cevap olarak genele hitaben burada verilemez.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Yönetici mesajı için:
Uchiha Sasuke (08 Mar, 06:44)
Değerlendirme: 1.85%
İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Tasavvufi-Dini Yol ve Yöntemler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir