Milli Robot İbn-i Sina

Moderatör: Sai

Forum kuralları
* Forumlarda T.C. Yasalarına aykırı konu açmak ve konulara yazmaz,
* Genel ahlaka aykırı yazılar yazmak, resim-video ve çeşitli medyalar eklemek,
* Küfür ve aşağılama içeren yazılar yazmak,
* Dil, Din, Irk ve Mezhep ayrımı yapmak, kışkırtmak veya bunlara zemin oluşturmak,
* Ahlaki, Tarihi, Örfi ve Kültürel yapımıza aykırı konu başlatmak, konularda yazmak ve yayınlamak,
* Hangi nedenle olursa olsun Siyasi konularda başlık açmak, açılmışsa başlık altına yazmak; başka bir konu altında Siyasi konulara girmek, Siyasi tartışmalar başlatmak, başka konuları Siyasi tartışma malzemesi haline getirmek;
Forum ortamının sıhhati açısından Yasaktır. Bu kurallara uymayanlar hiçbir uyarı verilmeksizin Forumdan Uzaklaştırılacaklardır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Uchiha Sasuke
Youtuber
Youtuber
Mesajlar: 2615
Yaş: 21
Kayıt: 30 Ara, 13:18
Yaşadığınız İl: 69 Bayburt
Burcunuz: Terazi Burcu: 23 Eylül-22 Ekim
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 1567 kez
Teşekkür edildi: 633 kez

Milli Robot İbn-i Sina

Okunmamış mesaj gönderen Uchiha Sasuke » 01 Şub, 11:17

Resim

Türk bilim insanı Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ekibi tarafından böbrek taşlarını lazer tekniğiyle toz haline getiren milli robot "İbn-i Sina" Avrupa toplantısında görücüye çıkacak.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Remzi Sağlam AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk robotu İbn-i Sina ile çok sayıda ameliyat yaptıklarını, yurt içinden birçok bilim insanının ameliyatlara katıldığını belirterek, yurt dışından da alanda isim yapmış hekimlerin uygulamayı canlı olarak görmek için Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Robotu kullanmak için "ABD'den Norveç'e, İngiltere'den Romanya ve İran'a kadar çok sayıda bilim insanının, Türk robotu ile yapılacak ameliyata girmek için beklediğini" ifade eden Sağlam, geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen hekimleri arasında gösterilen Fransız Prof. Olivier Traxer'ın da Türkiye'ye geldiğini bildirdi. Sağlam, Fransız hekimin, İbn-i Sina robotu ile gerçekleştirilen ameliyata katıldığını ve operasyon sonrasında "İşte gelecek bu" yorumunda bulunduğunu anlattı. Fransız bilim insanının, Türk ekibi Paris Üniversitesi'ne davet ettiğini anlatan Sağlam, robotun Tenon Hastanesi'ne kurulması konusunda ön görüşme yapıldığını dile getirdi. Sağlam, "Gelecek günlerde, Türk robotu, Fransız hastanesinde olacak" dedi.

Sağlam, milli robotun Avrupa Üroloji Derneği'nin Stocholm'de yaklaşık 12 bin kişinin katılımıyla Nisan ayında gerçekleştirilecek kongresinde de dünya hekimlerine tanıtılacağını ifade ederek, "Bu, başarı ekibimizin değil Türk tıbbının başarısıdır. Ülkemizin, tıpta, bilimde ne kadar iyi olduğunun bir göstergesidir" diye konuştu.

"Hiç kesi yapılmadığı için enfeksiyon riski önemli ölçüde azalıyor"

Sağlam'ın verdiği bilgiye göre, İbn-i Sina robotuyla yapılan lazer taş kırma ameliyatında, 3,5 santimetreden daha büyük taşlar, küçük parçalar halinde kırılarak kuma dönüştürülüyor ve hastanın idrar yoluyla dışarı atması sağlanıyor.

Açık cerrahinin yerini alan yeni yöntemde "fleksibil üreterorenoskop" denilen kıvrılabilen aletlerle, idrar kanallarına girilerek böbreğe ulaşılıyor ve böbrek içi ekrandan net şekilde görülüyor ve böbrek içindeki tüm boşluklar tek tek kontrol edilerek taş bulunup bulunmadığı saptanıyor. Taşların yeri belirlendikten sonra özellikle hekime büyük konfor sağlayan ve daha hassas çalışmasına olanak tanıyan robot ile kumanda edilerek lazer işlemi uygulanıyor ve taşlar toz haline getiriliyor.

Operasyon, taşın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 30-120 dakika sürüyor. Toz haline gelen taş, idrarla atılıyor. Hiç kesi yapılmadığı için enfeksiyon riski önemli ölçüde azalıyor. Hasta, operasyonun ertesi günü taburcu olabiliyor.

A.A

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=2975


Eğer birinin acısını paylaşmazsan, onu anlayamazsın. Ama sadece onları anladın diye, onlarla aynı fikirde de olamazsın.

-Pain


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Teknoloji Dünyası” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir