Psi ne demek?

Telekinezi nasıl yapılır? Telekinezi teknikleri, kaşık nasıl bükülür? Kinezinin maddeye tesiri ve Telekinezi hakkında bilmek istedikleriniz Telekinezi Nedir?
Cevapla
PsiTurk
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı
Mesajlar: 1
Yaş: 27
Kayıt: 23 Eyl, 16:11
Yaşadığınız İl: 42 Konya
Burcunuz: Oğlak Burcu: 22 Aralık-21 Ocak
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Psi ne demek?

Okunmamış mesaj gönderen PsiTurk » 23 Eyl, 16:20

Merhaba,

Hiç düşündünüz mü?

Türkçe: Psişik
İngilizce: Psychic


Eğer Türkçe'de psişik olarak geçiyorsa bu kavram neden ''Psi Ball'' ya da ''Psi Wheel'' diye geçiyor. Neden Psy-Ball ya da Psyche Bal olarak geçmiyor. Bunlar ingilizce kavramlar... Peki '' Psi '' kelimesinin anlamı nedir? Bir çok yerde görüyoruz Psi-koloji, psi-kiyatris gibi...

1. Soru: Psi ne demek?
2. Soru: Psişik ne demek?
3. Soru: Mistik ne demek?


Düşüncelerinizi alabilir miyim? Lütfen sağlam kaynaklardan tanımları yazın...
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Site Yöneticisi
Mesajlar: 1508
Yaş: 41
Kayıt: 31 Eki, 15:25
Yaşadığınız İl: 7 Antalya
Burcunuz: Akrep Burcu: 23 Ekim-21 Kasım
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 369 kez
Teşekkür edildi: 858 kez

Re: Psi ne demek?

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » 25 Eyl, 22:08

Psişik; telepati, geleceği görme gibi doğaüstü yeteneklere sahip kişi. Aynı zamanda "bunlarla ilgili" anlamında bir sıfattır. Yunanca "ruh" anlamına gelen "psişe" sözcüğünün sıfatıdır ve zamanla isim anlamında da kullanılmaya başlanmıştır. Metapsişik alanda "bedene bağlı ruha ilişkin" ya da "alışılmamış ruhsal fenomenlere ilişkin" anlamında kullanılır.

Psişik terimi aynı zamanda, parapsikoloji'de, medyum yeteneklerine sahip olduğu iddia edilen kimseleri, yani ESP (telepati vs.), telekinezi gibi paranormal yeteneklere sahip olduğu iddia edilen kimseleri belirtmek üzere de kullanılmaktadır.

"Psişik" terimi ile "psikolojik" terimleri arasındaki fark, birinci terimin "bedenli ruh"u, ikinci terimin "zihin"i ilgilendiriyor olmasıdır. Günümüzde parapsikoloji ile uğraşanlar "parapsikolojik" terimi yerine "psişik" terimini tercih eder.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Psi%C5%9Fik

Psi enerji ya da psi etkisi Parapsikoloji alanında kullanılan bir terim olup, insanın paranormal yeteneklerinde söz konusu olan gücü ya da etkiyi belirtmek üzere ortaya atılmıştır. Grek alfabesinin 23. harfi olan "psi", kimi filozoflarca "ruh" ya da "yaşamsal güç" anlamında kullanılan "psikhe" sözcüğünün ilk harfi olduğundan, Parapsikoloji'de ESP (duyular-dışı algılama) ve PK fenomenlerinin açıklanmasında kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Bu tanımdan yola çıkarak Psi kelime anlamının "Ruhla ilgili", "Ruhsal" olduğunu söyleyebiliriz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Psi_enerji

Mistisizm, Yunanca μυστικός (mystikos) yani Eleusis Gizemlerine "katılan kişi" (initiate) ve gizemlere katılım anlamına gelen μυστήρια (mysteria) terimiyle ilişkilidir. Sözcüğün kökeni hakkındaki görüşlerden biri Yunanca'da dudak ve gözleri kapamak anlamına gelen mueinden geldiği yönündedir. Ancak günümüzde mistisizm sözcüğü Eleusis gizemlerinden daha çok Neoplatoncu manevi gerçek veya Tanrı ile doğrudan deneyim, sezgi veya içe bakış yoluyla özdeşleşme veya yeni bir idrak düzeyine varma anlamında kullanılmaktadır. Bu deneyim yoluyla bilgeliğe ulaşılır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mistisizm

- Mistik için de kişisel bazda bu yolda ilerleyen kişi tanımı yapılabilir.
İlmin Kaynağı Allah'tır. O'na Uzak Olan Şeytana Yakın Olur. Allah'a Yakın Olan ise Tüm İlimlere Layıkıyla Vakıf Olur.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Telekinezi Nedir?” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir